Zeytinyağının faydaları

Sağlık

Zeytinyağı vücut tarafından tamamen emilen tek yağdır.
Bu yağın vücuda faydaları nelerdir?
Birincisi, zeytinyağı kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi için mükemmel bir doğal ilaçtır.İçerdiği kompleks vitaminler (A,D,E) ve kan kolesterol seviyelerini düşüren yağ asitleri içerir.İkincisi, E vitamini ve diğer antioksidanlar yaşlanma sürecini yavaşlatır.Üçüncüsü , bu yağ mide ve oniki parmak bağırsağı ülserlerinde faydalıdır, mide, bağırsaklar, pankreas ve karaciğerin işlevini iyileştirir.Zeytinyağı, birkaç ısıl işlemden sonra bile kanserojen içermez.Dördüncü, müshildir. Aç karnına zeytinyağından bir yudum alarak kabızlığı giderin.Beşinci olarak bu yağın kolagog etkisi vardır.Eğer kolelitiazis hastasıysanız zeytin suyu hayatınızı kolaylaştıracaktır.
Bu zeytinyağı çeşidi, kalıcı olmayan bileşimine, türüne, hasat yılına, bölgeye, zeytin olgunlaşma yerine ve yağ üretim yöntemine bağlıdır.Kalitesi yıldan yıla değişir, ancak kimyasal bileşimi değişmez. doymamış yağ asitleri ve özellikle nadir esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir.Doymamış lipidleri de önemli bir rol oynamaktadır.
Zeytinyağı kardiyovasküler rahatsızlıkların tedavisinde ve önlenmesinde faydalı bir etkiye sahiptir.Kandaki “gereksiz” kolesterol seviyesini azaltabilir, “gerekli” kolesterol seviyesini artırabilir.Ayrıca serbest radikal oksidasyonunun yoğunluğunu azaltır, kanı normalleştirir. basınç gelme riskini azaltır.
Zeytinyağı hücre zarlarını stabilize eder, yaşlanma sürecini yavaşlatır.
Amerikalı bilim adamları, 1 yemek kaşığı zeytinyağının, diğer yağların alımının durdurulması şartıyla meme kanseri riskini %45 oranında azaltabildiğini kanıtladılar.
Yunan bilim adamları da bu alanda ilginç sonuçlar elde ettiler: Günde 3 yemek kaşığı zeytinyağının romatoid artrit riskini 2,5 kat azalttığını buldular.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle