Yediğimiz besinlerin vücudumuzdaki bilinmeyen etkileri

Sağlık

Birçok gıdanın canlandırıcı ve yatıştırıcı özellikleri vardır.

Beslenme uzmanı Anna Belousova, bazı ürünlerin her iki etkiye de sahip olduğunu söyledi.

Sputnik radyosuna verdiği röportajda Belousova, kahvenin birçok alternatifi olduğunu söyledi. Greyfurt, mandalina, portakal suyu ruh halinizi yükseltecek ve kiraz ve kiraz gibi ekşi meyveler benzer özelliklere sahiptir. Doktor aynı kategoride çilek ve kuş üzümü de içerir. Belousova elmanın özelliklerini vurguladı.

“Özellikler çeşitliliğe bağlıdır: ekşi elmalar canlandırıcı olabilir, tatlı genellikle nötrdür. Kayısı ve armut sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olur.

Çiğ havuç da gençleştirici bir etkiye sahiptir, pişirildiğinde yatıştırıcı özellikleri ön plana çıkar. Aynı durum pancarda da görülmektedir. Çiğ pancar uyarıcı bir etkiye sahiptir ve pişmiş pancar sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Patlıcan sinir aktivitesini uyarır. Taze soğan ve sarımsak canlandırır ve uyanmaya yardımcı olur, “dedi Anna Belousova.

Balık ve etin de ikili bir etkisi vardır. Beslenme uzmanına göre, her şey hazırlanma yöntemine bağlı: Diyet şeklinde hazırlanırsa sinir sistemini sakinleştirebilir. Ancak acı baharat ve tuz kullanımı vücudu canlandıracaktır.

Ancak pişirme yöntemi, ürünün özelliklerini etkileyen tek parametre değildir.

Belousova’ya göre, etki genellikle satılan parçaya bağlı olabilir: “Sıcak çikolata az çok uyarıcı bir etkiye sahiptir, ancak doğru oranlarda. Miktarı aşmak zararlıdır.”

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle