Vampir filmleri izleyerek zengin olan kız kardeşlerin BAŞARI HİKAYESİ – FOTOĞRAFLAR

Gelişim

Kız kardeşler Kate ve Laura Mallivi ilhamı doğada, denizde, dağlarda veya herhangi bir prenses ya da aktrisin güzelliğinde değil, korku filmlerinde ararlar. Antik dantel veya kadife giymiş vampirlerin ve korkunç yaratıkların solgun yüzlerine hayran kalırlar. Baştan çıkarıcı kırılganlık ve göz korkutucu gücün birleşimi kulağa ürkütücü gelse de, daha sonra kız kardeşlerin kurucusu Rodarte’nin anahtarı haline geldiler.

Rodarte markasını kısa sürede dünya çapında üne kavuşturan kardeşlerin başarı hikayesini okuyucuların beğenisine sunuyoruz.

Rodarte bir Amerikan lüks giyim markasıdır. Marka 2005 yılında Kate ve Laura Mallivi kardeşler tarafından kuruldu. Moda ve sanatı birleştiren romantik markanın arkasındalar.

Kız kardeşler Kate ve Laura, 1980 ve 1981’de California’da doğdular. Kız kardeşlerin babası botanikçi, anneleri ise sanatçıdır. Kızların çocukluğu, ormanlarda ve bahçelerde sanatçılar ve bilim adamları arasında geçti. Bu nedenle marka, koleksiyonlarında sıklıkla çiçek motiflerini tercih ediyor. Kate ve Laura, çocukluklarından beri tasarımcı olmayı hayal ettiler ve Kate her zaman bir opera şarkıcısı olan büyükannesinin sahne kostümlerini çizdi. Kuşkusuz ki, kız kardeşlerine büyükannesinden ve sanatçının annesinden kıyafet yaratma arzusu geldi. Kızların en sevdiği eğlence oyuncak bebekleri için kıyafet yapmaktı.

Kate ve Laura’nın moda konusunda profesyonel eğitimi yok. Her iki kız kardeş de California Üniversitesi’nden mezun oldu. Kate, 19. ve 20. yüzyıl Sanat Tarihi Fakültesi’nde okudu ve Laura, Edebiyat Bölümü’nde okudu. Bu arada, Laura önce tıp fakültesine girdi ve doktor olmak istemediğini fark eden kız, ilk dönemden sonra edebiyat fakültesine transfer oldu. Kızlar üniversiteden mezun olduktan sonra eve dönerler ama hiçbiri kendi alanında çalışmak istemez. Tasarım yapmayı daha çok sevdim. Bu kızların hayallerini gerçekleştirmek için ne yaptığını biliyor musunuz? Bir yıl boyunca gece gündüz korku filmi izliyorlar. Diğerleri bağımsız yaşamın tadını çıkarırken, kız kardeşler günlerini korku filmleri arayarak geçirdi. Bu arada, Katie’ye yeni koleksiyonlar yaratması için ilham veren korku filmiydi.

Bir gün kardeşler nihayet yeni bir koleksiyon yapmaya karar verirler. Peki, elbise dikmeyi biliyorlar mıydı? Numara! İki kız kardeş eski bir mutfak masasında elbise dikmeyi, kesmeyi ve ayarlamayı öğrenmeye başlar. Kız kardeşler kendi elleriyle 10 elbise yaptılar: 7 elbise ve 3 palto. Kate ve Laura, koleksiyonu oluşturmak için Japon gerilim filmlerinden ilham aldıklarını itiraf ediyor. Moda Haftası arifesinde, kız kardeşler 10 el yapımı elbise ile New York’a giderler. Ancak New York’a hiç gitmemiş olan Mallivi kardeşler, büyük şehrin acımasız gerçekliğine hazır değildi. Kıyafetler yolda neredeyse hırsızların eline geçecekti ama neyse ki durumdan iyi bir şekilde çıktılar.

New York’a vardığında önce bir şirket olarak kaydolması gerekiyordu, bu yüzden Kate babasının ona verdiği en nadir rock grupları koleksiyonunu satmak zorunda kaldı ve Laura bir iPod satmak zorunda kaldı. Markalarına annelerinin kızlık soyadının onuruna “Rodarte” diyorlar. Daha sonra koleksiyonlarını sergilemek için New York’un en büyük mağazalarını gezerler. Giysiler ayrıca dünyanın önde gelen tüm moda dergilerinin editörlerine sunuldu. Moda dünyasından kimseyi tanımıyorlar, bu yüzden Kate kağıt bebekler yaptı, koleksiyonundaki kıyafetlerin minyatürlerini giydirdi ve moda dergilerine gönderdi. Böyle garip bir reklam gürültü yaptı.

Sonuçların gelmesi uzun sürmüyor! Women’s Wear Daily’den kız kardeşler, mağaza sahibi Solette Sarah Lefebvre’nin Haute Couture Moda Haftası’nda size kıyafetlerinizi vitrinlerde sergileme fırsatı sunduğuna dair bir telefon alır. Giysiler ayrıca Women’s Wear Daily’nin kapağında da yer alıyor.

Kız kardeşler ayrıca Amerikan dergisi Vogue’un baş editörü Anna Wintour’un kalbini de kazanabilirler, lakaplı şeytan. Vintur, markanın gelişimi konusunda onlara bizzat tavsiyelerde bulundu ve koleksiyonu moda haftasında sunmayı teklif etti. Ancak gösteri sadece 10 model olduğu için gerçekleşmedi. Yine de, tüm kıyafetleri satmayı başardılar. Bir röportajında ​​Kate, çalışmalarını satabileceklerini bile düşünmediklerini itiraf etti.

Kate ve Laura, bu kadar kısa sürede nasıl ünlü olduklarını hâlâ anlamıyorlar. Kate gülerek, “Modellere sadece çikolata için ödeme yapabilirdik,” diye hatırladı. Ancak kız kardeşlerin sadeliği işlerine özel bir tazelik getiriyor. Prestijli moda evlerinin koleksiyonlarının arka planına karşı, görüntülerin fantezisi seçilir. Moda eleştirmenleri, Rodarte’nin popüler bir pazar trendini neo-romantizme çevirdiğini söylüyor. Mallives genellikle koleksiyonlarında teatral olmakla suçlanır. Laura eleştirilere şöyle cevap veriyor: Tüm markaların sadece giyilebilir giysiler dikmesi gerekmemeli.

Bir taşra şehri olan California’dan iki kız kardeşin ünü kısa sürede moda dünyasına da sıçradı. 18. yüzyılın Pre-Raphaelite’si (Prerafaelitler, 19. yüzyılın ikinci yarısında İngiliz şiirinde ve 1850’lerin başında, akademik geleneğin geleneklerine karşı savaşmak ve klasik modelleri körü körüne taklit etmek için oluşturulmuş bir hareketti) Bugün, tüm dünya yıldızları zevkle kırmızı halı seremonileri.

Birçok Hollywood yıldızı romantik kadın kıyafetlerine aşıktır. Michelle Obama, Rodarte’nin modaya uygun görüntülerinin cazibesine kayıtsız değil. Moda evinin ana hayranı Natalie Portman. Oyuncu, Mullevi kardeşler “Kara Kuğu” filminin senaristi Darwin Aronofsky’ye tavsiyede bulundu. Böylece gerilim hayranları film endüstrisine kendileri imza atmayı başardılar. Filmin tüm kostümleri Rodarte tarafından yapıldı. Opera sanatçısının torunları da opera performansları için kostümler üzerinde çalışıyor.

Kate’e göre, bugün moda endüstrisinde kadın tasarımcıların en fazla %14’ü. Rodarte’nin 2005 yılında ilk tanınmış kadın markalarından biri olmasından gurur duyuyor. Kız kardeşlerin dayanışması sayesinde marka başarıya ulaştı. Mallivi kardeşler moda endüstrisinin kurallarına göre oynamıyorlar: yılda 4 değil 2 koleksiyon sergiliyorlar. Kadınların göze hoş gelen açıklıktan ziyade yaratıcı potansiyellerini göstermelerine izin veren kadınlığı yeniden şekillendiriyorlar.

Şirketin ürünlerinin fiyatlarına gelince, çok pahalı olarak sınıflandırılabilirler. Örneklerin çoğu el yapımı olduğu için bu şaşırtıcı değil. Bir elbise dikmek 150 saat kadar sürüyor ve maliyeti yaklaşık 9.500 dolar. Artık büyük ölçekli işleri yönetmek için benzersiz usta ve zanaatkarlardan oluşan bir kadroya sahipler. Kate ve Laura, günümüzde kadın tasarımcılara karşı klişeler olduğuna inanıyor. Kadınlardan daha fazla destek beklediklerini gizlemeyen kız kardeşler, “Çalışmalarımız bazen erkek tasarımcılarınkinden daha aşağı görülüyor, bu yüzden söz sahibi olmamız bizim için çok önemli” dedi.

//publika.az

#Russia

#Rusya

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle