Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Rusya’nın kayıplarını açıkladı

Uncategorized

Rus Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna’da kaybettiği asker ve askeri teçhizat sayısı açıklandı.

Açıklama, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı’ndan geldi.

Çatışmalar sonucunda 30.700 Rus askeri etkisiz hale getirildi.

Ayrıca 1.361 tank, 3.343 zırhlı muharebe aracı, 659 topçu sistemi, 207 RYAS (roket tahrikli bombaatar), 94 hava savunma sistemi, 208 askeri uçak, 175 taarruz helikopteri, 120 seyir füzesi, 2.290 araç ve keskin nişancı, 13 tekne, 519 insansız hava aracı, 120 seyir füzesi ve 49 özel teçhizat imha edildi.

Rusya, Şubat 2014’te Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni ilhak etti. Bundan sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde askeri operasyonlar başlattı. Sonuç olarak, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin çoğu ayrılıkçıların kontrolüne girdi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ile Rus destekli Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerinden militanlar arasında çatışma çıktı. Moskova, çatışmalara katıldığını yalanladı.
Detaylar

Ardından 2020 yılı sonundan itibaren Ukrayna ile Rusya arasındaki ilişkiler daha da gerginleşti ve Donbas’ta temas hattında ateşkes ihlalleri düzenli hale geldi. Ukrayna’nın ABD liderliğindeki müttefikleri, Kiev’e askeri ve mali açıdan yardım etseler bile çatışmaya doğrudan müdahale etmeyeceklerini söylediler.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 21 Şubat 2022’de ulusa hitaben yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın Donbas bölgesinde oluşturulan iki sözde cumhuriyeti tanıdığını söyledi. Bu konuda bir kararname imzaladı.

24 Şubat 2022’de Rus Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna’yı “ulussuzlaştırmak ve askerden arındırmak” (Nazizm unsurlarını temizlemek ve silahsızlandırmak) için doğu, güney (Kırım) ve kuzeyden (Beyaz Rusya) ülkeye girdi. Donetsk ve Luhansk’ın “toprak bütünlüğünü” sağlamak için saldırmaya başladı. Rusya’daki sözde “özel askeri operasyon” şimdiye kadar Kherson ve Melitopol dahil olmak üzere bir dizi Ukrayna şehrini işgal etti. Binlerce sivil öldürüldü ve milyonlarca insan yerinden edildi. Savaşın ilk günlerinden itibaren Batı, Rusya’ya en sert ekonomik yaptırımları uyguladı. Sonuç olarak, ülkenin ulusal para birimi olan ruble çöküyor. İlk kez bu yaptırımlar insani alanı etkiledi.

Ayrıca Uluslararası Ceza Mahkemesi (Lahey), Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığıyla bağlantılı olarak insanlığa karşı suçlar hakkında soruşturma başlattı.

BM üyelerinin büyük çoğunluğu Kırım yarımadasını ve Donbas’ı Ukrayna toprağı olarak tanıyor.

#Rusya

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle