Twitter: Musk, şirketin işgücünde derin kesintileri savunuyor

Teknoloji

Bay Musk, platformdan farklı şekillerde maliyetleri düşürmenin ve para kazanmanın yollarını arıyor.
Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, şirket günde 4 milyon dolardan (3,5 milyon sterlin) fazla kaybederken şirketin işgücünü kesmekten başka “seçeneğinin” olmadığını söyledi.

Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolarlık (38,7 milyar sterlin) bir anlaşmayla satın almasından bir hafta sonra, şirket personelinin yarısı serbest bırakılıyor.

Twitter çalışanları, işten çıkarılmaları hakkında konuşmak için platformu kullanıyor.

Twitter’ın içerik denetimini azaltabileceğine dair endişeler var ancak Bay Musk, firmanın politikalarının “kesinlikle değişmediğini” söyledi.

Cuma günü dünyanın dört bir yanında Twitter’da çalışan binlerce çalışanın işini kaybettiğine dair raporlar ortaya çıkarken, zararlı materyalleri indirmekten sorumlu çalışanların geleceği hakkında sorular soruldu.

Çevrimiçi güvenlik grupları ve kampanyacılar, Bay Musk’ın ılımlılık politikalarını gevşetebileceğini ve Twitter’ın nefret söylemini ve dezenformasyonu platformdan kaldırmada daha az etkili olmasını önerdi.

Eski başkan Donald Trump da dahil olmak üzere tartışmalı isimlere verilen kalıcı Twitter yasakları da kaldırılabilir. Değişiklikler, dezenformasyonda bir artış beklendiği zaman ABD ara sınavlarından kısa bir süre önce geliyor.

Bu endişeler, Bay Musk’ın Cuma günü yaptığı ve Twitter’ın “gelirindeki büyük düşüşü”, “Amerika’da ifade özgürlüğünü yok etmeye çalışan” “aktivist grupları” suçlamaya çalışan yorumları tarafından körüklendi.

Twitter’ın Güvenlik ve Dürüstlük Başkanı Yoel Roth, “ön cephe incelemesi” üzerinde çalışan 2.000’den fazla içerik moderatörünün çoğunun etkilenmediğini söyledi.

“Yürürlükteki azalmanın” Twitter’ın güven ve güvenlik organizasyonunda çalışanların yaklaşık %15’ini etkilediğini söyledi – söylediğine kıyasla, yaklaşık 7.500 çalışanı olan şirket genelinde görülen %50’lik bir kesinti.

ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü devralmayla ilgili endişesini dile getirerek, “Elon Musk dışarı çıkıyor ve tüm dünyaya yalanlar saçan bir kıyafet satın alıyor… Çocukların neyin tehlikede olduğunu anlamalarını nasıl bekleriz? ?”

Cuma günü erken saatlerde personele gönderilen dahili bir e-posta, toplu işten çıkarmaların “şirketin başarısının ilerlemesini sağlamak için ne yazık ki gerekli” olduğunu söyledi.

Personel, Twitter’da iş dizüstü bilgisayarlarından ve bir mesajlaşma sistemi olan Slack’ten çıktıklarını doğruladı.

Birçok personel, platformdaki görevlerde baltalandıklarını, dünyaya yayılan kesintilerin bir resmini çizdiklerini ve pazarlamadan mühendisliğe kadar değişen departmanları vurduklarını ortaya çıkardı.

Bunlar iletişim, içerik küratörlüğü ve ürün geliştirme çalışanlarını içeriyordu.

İşten çıkarma haberlerini bekleyen bir işçi, hangisinin daha uzun süreceğini merak etti, Twitter çalışanının oturum açması mı yoksa bir marul mu – bir İngiliz gazetesinin eski Başbakan Liz Truss’a aynı soruyu soran viral dublörlüğüne gönderme.

Volkswagen, General Motors ve Pfizer dahil olmak üzere bir dizi büyük marka Twitter ile reklam harcamalarını durdurdu.

Twitter’ın gelirinin neredeyse tamamı şu anda reklamlardan geliyor ve Bay Musk, kullanıcıların platformda doğrulanması için aylık abonelik ücreti alma planları da dahil olmak üzere, maliyetleri düşürmenin ve platformdan farklı şekillerde para kazanmanın yollarını arıyor.

Ayrıca, aylık 8 dolarlık ücreti ödeyenlerin yanıtlarda, bahsetmelerde ve aramalarda tweet’lerini artırmasını önerdi ve Twitter’daki bazı kişilerden, ödemeye istekli olanlara fayda sağlayacak iki katmanlı bir sistem oluşturduğu yönünde eleştirilere yol açtı.

Twitter çalışanları Perşembe günü, şirketin federal ve Kaliforniya yasalarını ihlal ederek 60 gün önceden haber vermeksizin büyük işten çıkarmalar yaptığını iddia eden bir toplu dava açtı.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle