Stresle Nasıl Başa Çıkarız ?

Stresle Nasıl Başa Çıkarız ? Kişisel gelişim

Stresi,   insanın psikolojik açıdan yaşadığı olumsuzluklara gösterdiği tepki olarak adlandırabiliriz. Ayrıca insanın duygusal olarak kötüye gitme ve bunalıma girme gibi durumlar olarak da bakılabilir. Çoğu hastalığın başlıca sebeplerinden olan stres, hafife alınmaması gereken ciddi durumlardan biridir. Günümüzde her üç kişiden biri stres ile mücadele ediyor. Fakat çoğu bu mücadelede yenik düşüyor ve olumsuz kalıcı etkilere maruz kalıyor. Peki stresi doğuran etkenler nelerdir ?  

Stres ile nasıl başa çıkabiliriz ?

Stres oluşumunun bir çok sebebi mevcuttur. Yeni bir işe girdiğinizde , topluluk önünde konuşma gibi bir görev aldığınızda , hayatınıza etkileyecek bir sınava girdiğinizde , faturalarınızın ödemesine az bir süre kalması gibi faktörlerden dolayı strese girebiliriz. Yani görüldüğü gibi stresin sayabileceğimiz bir çok sebebi vardır. Önemli olan bu gibi etkenlerle nasıl başa çıkabileceğimiz ve stresimizi nasıl en aza indirebileceğimizdir.  


Stresle başa çıkabilmemiz için stresin ana kaynağını öğrenmemiz gerekmektedir.

Bunu öğrendikten sonra bunun çözüm yolunu düşünmek ve en hızlı kurtulmanın yöntemlerini aramak gerekmektedir. Her ne olursa olsun kendinize vakit ayırmalısınız. İş hayatınız çok yoğun olabilir ve o sırada başka konularda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Fakat kendinize vakit ayırmazsanız hem stresin altına girmiş olursunuz ve yaşadığınız sorunlara çözüm bulmakta zorlanabilirsiniz.

Yalnız kalarak ve kendinizi diğer sosyal etkenlerden soyutlayarak mutlu olabileceğinizi ve kafanızın rahatlayacağını sık sık  düşünebilirsiniz. Fakat bu size daha da içinize kapanma ve stresini yükseltici etki yapabilir. Yine de yalnız kalmalı , dinlenmeli fakat dozunu kaçırmamalısınız. Yalnız kalmak yerine sizi mutluluk açısından düşüren kişilerden ve olaylardan uzak durmanız daha iyi olacaktır. Sizi motivasyon olarak güçlendiren ve mutlu kişilerle vakit geçirmeniz rahatlatacak ve huzurlu yapacaktır. Bazen bu aşırı stres dönemini kaldıramayabilir bunalıma ve depresyona girebilirsiniz.

Bu dönemlerde sağlık kuruluşlarından veya çevrenizdeki insanlardan yardım almaktan çekinmeyin. Çünkü yardım almak kötü bir şey değildir. Geçmişte yaşadığınız kötü durumlar, aldığınız yanlış kararlar ve bunun sonucunda gelen kötü sonuçlar yaşamış olabilirsiniz. Geçmişin geçmişte kaldığının farkına varıp , anın tadını çıkarmalı ve gelecek için daha doğru kararlar almaya çalışmalı , yeni doğacak güneşle başlayan günlerin temellerini sağlam atmaya çalışmalıyız.Diğer makaleler:

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle