Stres nedir?

Sağlık

Stres, kişinin aktivite ve iletişim sürecinde zor ve karmaşık fiziksel ve zihinsel görevleri yerine getirirken belirli bir karar verme ihtiyacı ile karşı karşıya kaldığında yaşadığı duygusal bir durumdur. Stres, aniden tehlikeli karmaşık bir durumda acil bağımsız bir karar vermek gerektiğinde bir kişide kendini gösteren bir durumdur. Stres 3 aşamada gerçekleşir:
İlk aşamada bir heyecan ve kaygı hali vardır. Bu sırada solunum sıklığı artar, kanın biyokimyasal bileşimi değişir, kardiyovasküler sistemde hafif değişiklikler meydana gelir.
İkinci aşamada vücudun direnci, düşünme ve iş yapma yeteneği azalır.
Üçüncü aşamada ise kişinin zayıflaması, enerjisinin tükenmesi gözlemlenir. Bu aşamada duygusal bir patlama meydana gelebilir, bu da kişinin ölebileceği anlamına gelir. Bu aşama insan sağlığı üzerinde iz bırakan bir aşamadır. Üçüncü aşamada fizyolojik ve istemli zayıflık, hafızada bozulma, dikkatte azalma, baş ağrısı, yorgunluk, korku, küskünlük, öfke, geri çekilme gibi duygular ortaya çıkar. Üçüncü aşama, nevroz ve psikotik bozukluğu olan hastalarda görülür.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle