Sonbahar depresyonunun nedenleri ve kaçış yolları

Kişisel gelişim

Doğada mevsimlerin değişmesi, güneş ışınlarının azalması, havaların soğuması, geride kalan yaz hatıraları, romantik duygular hüzünlü bir ruh hali yaratır, moral bozukluğuna neden olur. Bazıları için yılın bu zamanı depresyon, yalnızlık ve motivasyon kaybı duygularını beraberinde getirir. Sonbahar depresyonu bu duygulardan kaynaklanır.

Mevsim geçişlerinde uyum sağlamakta zorlananlar oluyor. Psikologlar, sonbaharda insanların daha hassas ve depresif olduğunu söylüyor. Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve psikolojide felsefe doktoru olan Yegana Askerova, AZERTAC’a, güneş ışığının azalmasının depresyonun ana nedenlerinden biri olduğunu söyledi. veya dikkat, ruh hali değişimleri, sinirlilik, ajitasyon, sinirlilik, iştahsızlık. “Geceler ne kadar uzun ve günler ne kadar kısa olursa, uyumaya o kadar eğilimli olurlar. Erken uyanmak, işe erken başlamak onları endişelendirir, isteksizdirler. işe git ve her şeyden soğu. Yaşla ilgili depresyon vakaları da var.”

Psikoloğa göre depresyondan kurtulmak için önce gün içinde forma girmek ve gece en az 8 saat uyumak gerekiyor.İştahı artıran konuları düşünüp uygulamaya çalışmak gerekiyor. Bitter çay ve kahve miktarı ve içilen tonik bitki çayları, kalça veya eleutherococcus gibi, bunun yerine bitter çikolata yemek ruh halini iyileştirir. Diyette kesinlikle taze meyve ve sebzelere yer verilmelidir.”

“Ayrıca fiziksel aktiviteyi artırmak, egzersiz yapmak ve temiz havada olmak sonbahar depresyonundan kurtulmanın en iyi yollarından biri. Sabahları bir veya iki fiziksel egzersiz hem ruh halini iyileştiriyor hem de irade sayesinde özgüveni artırıyor. Yürüme tercihi de durumdan çok iyi kurtulmaya yardımcı olur. ”

Üzücü ve moral bozucu bir durum sizi uzun süre endişelendirdiğinde, nedenlerini araştırmak ve yaşam sevgisini artırmak için bir doktora danışmanız önerilir.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle