Sigarayı bırakmanın 10 kolay yolu

Sağlık

1) Sigara içmediğiniz bir gün seçin ve her ne sebeple olursa olsun sigara içmeyin. Sizden önce sigarayı bırakan insanlarla konuşun, pratiğinizi paylaşın. Ailenizden, arkadaşlarınızdan ve iş yerinizden destek alın.
2) Sağlık risk faktörlerini göz önünde bulundurun. Kanser de dahil olmak üzere sigaranın yol açabileceği hastalıkları listeleyin.
3) Sigara içme davranış ve alışkanlıklarınızı kaydedin. Her gün içmeyi sevdiğiniz 3 sigarayı ve onları nerede ve ne zaman içtiğinizi yazın.
4) Spor yapın. Günde en az 20-30 dakika yürüyün. Meditasyon ve yoga gibi aktivitelerle kendinizi şımartın.
5) Evinizde, arabanızda, iş yerinizde size sigarayı hatırlatabilecek en küçük işaretleri bile ortadan kaldırın. İradenizi kontrol etmeye çalışın.
6) Beslenmeye dikkat edin.
7) Sinemaya, tiyatroya, konserlere gidin. Restoranlar, oteller ve uçaklar gibi halka açık yerlerde sigara içilmeyen bölümleri kullanın.
8) Sigara içme isteği uyandıran herhangi bir yiyecek veya içecek varsa, o tür yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.
9) Sigarayı alkolle birlikte alıyorsanız ve bırakmaya çalışıyorsanız, alkolden uzak durmakta fayda var. En azından sigarayı tamamen bırakana kadar.
10) Kararlı olun.
Sigarayı bırakmak hem psikolojik hem de fizyolojik olarak uyuşturucudan nispeten daha kolaydır. Temel amaç sigara dumanı olan yerlerden uzak durmaya çalışmak, sigara içen kişilerle daha az temas kurmaktır.

Sigara içenlerde:
* Nefesten hoş olmayan bir koku var
*Dişler zamanla sararır
* Dilin tat alma yeteneği zayıflar
*Bağışıklık azalır
* Cilt çabuk kurur, kırışır ve yaşlanır.
*öksürük, nefes darlığı, uyku sorunları, sinirlilik artar
* Akciğer hastalıklarına yakalanma olasılığı yüksektir.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle