Serin bir odada uyumanın sağlığa 5 faydası – Genç kalacaksınız

İlginç

Bir kişinin akşam yattığı odanın sıcaklığı vücudunu etkiler. Birçok insan yatak ne kadar sıcak olursa o kadar iyi olduğunu düşünür. Üşüyeceğimi ve hasta olacağımı düşünenler için kötü bir haber var: Sıcak yatak odalarında uyuyan insanlar daha hızlı yaşlanıyor.

İşte serin hatta soğuk bir odada uyumanın 5 faydası

1. Diyabet riski azalır

Yatak odasında normal oda sıcaklığını 2-3 derece düşürürseniz bedeniniz ve ruhunuz size teşekkür edecektir. En akut metabolik hastalık olan diyabet de sizden uzak duracaktır. Güvenilir bilimsel araştırmalar, soğuk odada uyuyan kişilerin yağ ve kalorileri daha iyi yaktığını ve metabolizmalarının daha iyi çalıştığını kanıtlamıştır.

2. Yaşınızdan daha genç görüneceksiniz

Sıcak sıcaklık vücutta melatonin ve renklendirici hormon üretimini engeller. Sıcak bir odada uyumak cildin daha fazla kurumasına ve kırışmasına neden olur. Bu nedenle serin bir odada uyumak genç kalmanızı sağlar. Çünkü uyku sırasında gerekli hormonlar uygun şekilde sentezlenir.
Daha

3. Daha hızlı ve daha derin uykuya dalacaksınız

Sıcak bir odada, özellikle radyatörler ve klimalarla ısıtılan havasız bir yatak odasında uykuya dalmak zalimcedir. İnsan bir o tarafa bir bu tarafa döner ve teselli bulamaz.

4. Hava sıcaksa soyun ve uyu

Vücudunuzu serin tutmak için soyunursanız, vücudunuz daha az kortizol üretecektir. Kortizol aşırı kilo ve stres hormonudur. Bu nedenle serin bir odada iyi uyuyan kişilerin strese karşı direnci daha yüksektir, gün içinde kendilerini daha mutlu hissederler.

5. Serin bir oda ruh sağlığıdır

Sıcak ve kuru bir oda beyin için streslidir. Serin bir odada beyin oksitosin adı verilen bir hormon salgılar. Bu hormon beden ve ruh sağlığı için çok önemlidir. Serin bir yerde uyumak depresyonu giderir.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle