Saç yıkarken yaptığımız 8 hata

İlginç

Saç yıkamanın kuralları var mı diye soracak olursanız, elbette vardır diye cevap verebiliriz. Saçlarının güzel görünmesini isteyen her kız bu kuralları bilmeli ve uygulamalıdır. Ancak bazen saçlarımızı yıkarken farkında olmadan hatalar yapıyoruz. Peki nedir bu hatalar?

1. Saçı havluyla kurulayın
Saçın havlu ile kurutulması saçın yapısının bozulmasına neden olur. Uzmanlar saçı doğal yöntemlerle kurutmayı öneriyor.
2. Çok fazla şampuan kullanmak
Çok fazla şampuan kullanmak saçların iyi olacağı anlamına gelmez. Trikologlara göre saçların sık yıkanması, çok fazla ve kalitesiz şampuanların kullanılması saç derisine ve saça zarar veriyor. Saçların haftada 2 defadan fazla yıkanması önerilmez.
3. Saçları agresif bir şekilde yıkamak
Saçları sert hareketlerle yıkamak saç köklerinin zarar görmesine ve saç dökülmesine neden olur. Saçlar nazik hareketlerle yıkanmalıdır.
4. Saçları aceleyle yıkamak
Saç diplerini sert ve acele yıkamak saç diplerinin zarar görmesine neden olur. Saçları yıkarken tüm bölgelerine aynı hassasiyetle davranılmalıdır. Balsamı kullanırken saç derisine yapışması engellenmelidir.
5. Klima kullanmamak
Damatlar saçlarını yıkadıktan sonra saç kremi kullanmayı doğru bulmazlar. Ama bu öyle değil. Saç kremini saç uçlarına uygulamak oldukça faydalıdır.
6. Saçları geç yıkamak
Bazı insanlar saçlarını sık yıkamanın doğru olmadığını düşünür. Uzmanlar saçın karakterine göre nasıl yıkanacağına karar vermekte fayda olduğunu söylüyor. Örneğin kuru saçı sık sık yıkamak zararlıdır. Ancak yağlı saçların zamanında yıkanması önemlidir.
7. Saçları sıcak suyla yıkamak
Saçları sıcak su ile yıkamak saçın sağlığını bozmak demektir. Sıcak su hem saça hem de saç köklerine zarar verir. Saç ne kadar sıcak olursa o kadar iyidir.
8. Saça fön çekin
Saçınızı her yıkadıktan sonra fön çekerseniz saç doğal şeklini kaybeder. Islak saçı doğrudan kurutmayın. Önce saçlar doğal olarak kurutulmalı, ardından saç kurutma makinesi kullanılmalıdır.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle