Rusya, Ukrayna’da kimyasal silah kullanabilir

Haber

ABD Başkanı Joseph Biden yönetiminin temsilcileri, Rus kuvvetlerinin toprak kaybetmeye devam etmesi halinde Rusya’nın NATO ile nükleer bir çatışmaya girmeden önce Ukrayna’da kimyasal silahlar kullanabileceğine inanıyor.

Bu, aralarında ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) üst düzey yetkililerinin de bulunduğu bilgili altı kişi tarafından “Politico” yayınına bildirildi.

Onlara göre ABD’nin Ukrayna’da böyle bir saldırının yakın olduğuna dair hiçbir istihbaratı yok. Pek çok Pentagon yetkilisine göre çatışmalar kış aylarında azalacak ve iki taraf da önemli topraklar elde edemeyecek.

Ancak savaş alanındaki kayıplar devam ederse veya Rus ordusu tamamen çökerse, bazı üst düzey yetkililer Moskova’nın muhalefet lideri Alexei Navalny’nin zehirlenmesiyle bağlantılı silah da dahil olmak üzere kimyasal silahlara başvurabileceğine inanıyor.
Daha

Yetkililerden biri, böyle bir saldırıda örtbas edilmesi kolay maddelerin kullanılabileceğini ve bunun da suçu Moskova’ya yüklemeyi zorlaştıracağını söyledi. Yetkililer ve uzmanlar, bazı kimyasalların toplu ölüm saldırılarında kullanılabileceğini – aerosol haline getirilebileceğini veya büyük insan gruplarına zarar vermek için cephanelerde kullanılabileceğini söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi bu konuda yorum yapmayı reddetti.

ABD, Rusya’nın kimyasal silah potansiyelini artırmaya yatırım yaptığına inanıyor. “Politico” için röportaj yapan bir kongre temsilcisinin yardımcısına göre, senatörlere bu sonbaharda Rusya’nın kimyasal silah stoğu ve bununla bağlantılı olarak Ukrayna’ya yönelik tehdit hakkında bilgi verildi.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle