Realist Düşünce Nedir ? Gerçekçi Düşünme Neden Önemlidir ?

Realist Düşünce Nedir ? Gerçekçi Düşünme Neden Önemlidir ? Kişisel gelişim

Realizmin anlıma baktığımızda gerçekliği ele alan bir dal olduğunu görürüz.  Realist düşünce dediğimizde ise , olayları gerçeklik çerçevesinde değerlendirmek ve gerçeklik boyutunu görmeye çalışmaktır. Daha detaya inmek gerekirse olaylar hakkında neden-sonuç ilişkisi kurarak somutlaştırma diyebiliriz. Peki realist düşünce neden önemlidir ? dezavantajları var mıdır ? 

Gerçekçi olmak her zaman bardağın dolu kısmını görmektir diyebiliriz. Bir işin sonunda bizi bekleyen iyi ve kötü sonuçları önceden görmek ve işin sonunda hüsrana uğramamaktır. Bir nevi mutlu olmak diyebiliriz. Bu durumun bir tane   dezavantajı vardır. Bu da kendimizi teselli etmemizdir. Her olayın iyi tarafını görmeye çalışmamız ve elimizden geleni yaptığımızı düşünmemizdir. Çünkü tüm olayları neden sonuç ilişkisine dönüştürürüz.
Gerçekçi olmak , olayları mantık çerçevesinde bakmak demektir. Bu yüzden gerçekçi bir bakış açısına sahip olan insanların verdiği kararlar %90 doğrudur. İnsanların sağlıklı kararlar vermesini sağlayan bu beceri , kişinin kötü sonuçlar almasını engelleyerek , psikolojilerini iyi durumda tutmalarına katkı sağlar. Gerçekçi olduğunuzda bazı konularda hata yapsanız dahi bunu üzerine giderek , nerede hata yaptığını ve nasıl yaptığını araştırmayı teşvik eder ve o hatadan ders çıkarmanızı sağlar. Bu zamandan sonra alacağınız kararlarda deneyim sağlayarak , yanlış sonuçlar almanızı engeller. Ayrıca bu beceri size özgüven katarak kendinize inanmanızı sağlar. Hayalleriniz doğrultusunda ki yollarda size motivasyon ve destek sağlar. Unutmayın ki kendine inanmayan , dünyayı değiştirebileceğine inanmayan kişinin hayallerini gerçekleştirme olasılığı da çok düşüktür.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle