Plastik ambalajların sağlığa etkileri. ARAŞTIRMA

İlginç

Ailenin günlük kullanımındaki plastik kütle türleri ve etiketlenmesi bu ambalaj türleri hakkında detaylı bilgi edinilmesini sağlar.

Plastik No. 1 (PETE veya PET) – polietilen tereftalat. En yaygın plastik türüdür. Alkolsüz içecekler, ketçaplar, bitkisel yağlar, kozmetikler vb. depolamak için kullanılır. Ayırt edici özelliği ucuz olmasıdır. Bu tür plastiklerin üretimi özel maliyet gerektirmez. Bu plastik türü yalnızca bir kez kullanılabilir. Tekrarlanan kullanım sırasında, şişe veya kutu tehlikeli bir madde yayar – ftalatlar (zehirlidir, sinir ve kardiyovasküler sistemlerin ciddi hastalıklarına neden olabilir). Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bu tür plastikten çocuk oyuncakları yapmak yasaktır.

Plastik No. 2 (HDPE veya PE HD), yüksek yoğunluklu polietilendir. Nispeten ucuz, sıcaklık etkilerine dayanıklı. Bu tür plastikler, plastik poşetler, tek kullanımlık tabaklar, gıda kapları, süt ve deterjan ve temizlik maddeleri için kapların üretiminde kullanılmaktadır. Geri dönüştürülebilir, ikinci kullanıma uygundur. Formaldehit (sinir, solunum ve üreme sistemlerine zarar veren ve yavrularda genetik bozukluklara neden olabilen toksik bir madde) salmasına rağmen nispeten güvenlidir.

Plastik No. 3 (PVC veya V) – polivinil klorür. Bu tip plastik kütle teknik amaçlar için kullanılır. Örneğin, plastik pencereler, mobilya elemanları, borular, masalar, teknik sıvılar için kaplar vb. Gıda tüketimi için zararlıdır. Plastik kütle, bisfenol A, vinil klorür, ftalat ve ayrıca kadmiyum içerir. En tehlikeli plastik türlerinden biridir. Yanma sırasında havaya çok tehlikeli ve zehirli kanserojen dioksinler salınır.

4 Numaralı Plastik (LDPE veya PEBD), düşük yoğunluklu polietilendir. Ambalaj, çöp poşeti, kompakt disk ve muşamba üretiminde kullanılır. Bu türün yaygınlaşmasının nedeni ucuzluğudur. Nispeten güvenli. PET ambalajlar insan vücudu için neredeyse güvenlidir (ancak çevre üzerindeki etkilerini unutmayınız). Nadiren, PE-LD formaldehit salgılar. İşleme ve ikinci kullanım için gönderir.

Plastik No. 5 (PP) – polipropilen. Dayanıklı ve ısıya dayanıklıdır. Yemek kapları, şırıngalar ve çocuk oyuncakları ondan yapılır. Daha güvenlidir, ancak bazı durumlarda formaldehit açığa çıkarabilir.

Plastik No. 6 (PS) – polistiren. Bu tür plastik kütleyi et veya süt ürünleri bölümünde bulabilirsiniz. Yoğurt kapları, et kapları, sebze ve meyve kutuları, sandviç paneller ve ısı yalıtım levhalarının yapımında kullanılır. Tekrarlanan kullanım sırasında, stiren kanserojen bir madde açığa çıkarır. Uzmanlar, mümkünse bu tür plastik kütlenin kullanımını reddetmeyi veya en aza indirmeyi ve tüketimini azaltmayı tavsiye ediyor.

7 numaralı plastik – polikarbonat, poliamid ve diğer tipler. Bu grup, bir numara almamış diğer plastikleri içerir. Çocuklar için küçük şişeler, oyuncaklar, su şişeleri ve ambalajlar bunlardan yapılır. Sık yıkama veya ısıtma, bisfenol A’yı (insan vücudunda hormonal bozukluklara neden olan bir madde) açığa çıkarır.

Plastik kütlenin bileşiminde yukarıda belirtilen tüm ilave kimyasallar bir dereceye kadar gözlemlenir. Plastik kütlenin kendisi vücut için tehlikeli değildir, ancak ek maddelerin içeriğinde gizli bir tehlike vardır. Tabii ki her türlü plastik kütleyi ihtiyacınız olduğu kadar kullanabilir ve vücutta herhangi bir değişiklik hissetmeyebilirsiniz. Ama bu onların var olmadığı anlamına gelmez.

Her türlü plastik hasar her an ortaya çıkabilir. Daha da kötüsü, tüm bu zararlı maddelerin yavrularınızın sağlığını etkileyebilmesidir. Bu yüzden plastik kullanımını mümkün olduğunca en aza indirin. Mutfağınızdaki tüm plastik kaplara elveda deyin. Dondurma, reçel vb. yememeye çalışın. Plastik ambalaj kavanozlarını yeniden kullanım için saklamayın.

Biberonların üzerindeki etiketlere özellikle dikkat edin. Çalışmak için yiyecek aldığınız plastik saklama kaplarını sık sık değiştirmeye çalışın. En kaliteli kutular bile size bir aydan fazla dayanmamalıdır. Herhangi bir plastik kap aldığınızda mutlaka koklayın, ufacık bir hoş olmayan koku bile o ürünün kalitesi hakkında düşünmenize neden olacaktır.

Hazırlayan: Alyona Hajimuradova

//milli.az

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle