Mısır’ın Son Firavunu Kleopatra Hakkında 6 İnanılmaz Gerçek

Tarih

Kleopatra VII Philopator, tarihin en yanlış anlaşılan figürlerinden biridir. Büyük İskender’in efsanevi ordusunda bir general ve komutan olan Ptolemy I Soter’in doğrudan soyundan gelen Kleopatra, Mısır’ın son firavunu ve Romalı generaller Julius Caesar ve Mark Antony’nin sevgilisi olarak bilinir. Ancak Kleopatra’nın hikayesi, “dünyanın en güzel kadını” lakabından çok daha karmaşıktır ( ilk etapta muhtemelen doğru olmayan bir ifade ). Bu altı gerçek, ünlü ismin arkasındaki kadının hayatını keşfediyor ve tarihin ya da Hollywood’un tasvir ettiğinden çok daha karmaşık bir portre ortaya koyuyor.
1.Kleopatra Mısırlı Değil
Mısır'ın Son Firavunu Kleopatra Hakkında 6 İnanılmaz Gerçek
Mısır’ı MÖ 51’den MÖ 30’a kadar firavun olarak yönetmesine rağmen, Kleopatra Mısır kökenli değildi. Bunun yerine Yunandı , özellikle Makedondu. Kleopatra, uzak atası Ptolemy I Soter tarafından kurulan bir hanedan olan Ptolemaios Krallığı’nın hükümdarlarının sonuncusuydu . Bu hanedanın kralları isimlerini genellikle yaratıcısına göre şekillendirirken, Ptolemaios kraliçeleri Arsinoë, Berenice ve tabii ki Kleopatra (dolayısıyla “VII”) gibi isimleri tercih ettiler.

Kleopatra etnik olarak Mısırlı olmasa da , Mısır dilini – yarım düzine kadar başka dille birlikte gerçekten konuşabilen tek Ptolemaios hükümdarı olma onurlu ayrıcalığına sahiptir .

2.Kleopatra Popüler Bir Hükümdardı
Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın (MÖ 69 – 30) görünümü.Kredi: Hulton Arşivi / Getty Images aracılığıyla Hulton Royals Koleksiyonu

Mısır'ın Son Firavunu Kleopatra Hakkında 6 İnanılmaz Gerçek
Tarihçiler, Roma İmparatorluğu’nun yükselişi sırasında tek başına güçlü olmasına rağmen, hayatta kalan hiçbir yazılı sözü ve yetersiz çağdaş anlatıları olan bir kadının mirasına erişmekte zorluk yaşadılar. Bununla birlikte, uzmanların ve biyografi yazarlarının bir araya getirebildiği kadarıyla, Mısır halkı arasında popülerdi. Mısır’daki akıcılığı kesinlikle yardımcı oldu ve halkının sevgisini kazanmak için vatanseverliğini kullandı. Kleopatra’nın klasik Mısır (veya firavun) tarzında kendi portrelerini yaptırdığı biliniyordu ve MÖ 35 tarihli günümüze kalan bir papirüste, ondan Philopatris veya “ülkesini seven kadın” olarak bahsediliyor . Artı, başarılarıyla saygı topladı: Para sisteminde reform yaptı, Arabistan da dahil olmak üzere (Mısır’ı zenginleştiren) Doğu ülkeleri ile ticaret yaptı ve ayrıca Mısır’ın genişleyen bir imparatorluğun fiili mülkiyeti haline gelmesini önlemek için Romalı gruplarla ittifak kurdu .
3.Kleopatra, Roma Propagandasının Kurbanıydı
Kleopatra ve Octavian’ın buluşması.Kredi: Getty Images aracılığıyla DEA / A. DAGLI ORTI / De Agostini
Mısır'ın Son Firavunu Kleopatra Hakkında 6 İnanılmaz Gerçek
Kleopatra’nın mirası çok karmaşık çünkü güçlü, kadın yöneticilere karşı tarihsel önyargılarla ve erken Roma İmparatorluğu’nun propagandasıyla iç içe geçiyor. Bugün, çoğu insan Kleopatra’yı bir baştan çıkarıcı , MS birinci yüzyılda en güçlü iki Romalı liderle aşk yaşayan ve cinsel çekiciliğini jeopolitiği kendi lehine manipüle etmek için kullanan biri olarak tanıyor. Bununla birlikte, bu renkli hikayelerin çoğunun kaynağı, Octavian’ın (daha sonra Sezar Augustus’un) propaganda makinesidir ; yabancı kraliçeyi ve rakibi Mark Antony’yi itibarsızlaştırmak için sahte bir haber kampanyası başlattı . Octavian , Aktium Savaşı’nda Antonius ve Kleopatra’ya karşı zafer kazandığındaMÖ 31’de galipler tarihin yazarları oldular ve akademisyenlerin bu büyüleyici son firavunun gerçek hayatı hakkında daha fazla şey öğrenmesi bin yıl sürdü.
4.Julius Caesar Suikast Edildiğinde Kleopatra Roma’daydı
Mısır'ın Son Firavunu Kleopatra Hakkında 6 İnanılmaz Gerçek
Kleopatra’nın Sezar ile buluşmasının çizimi.Kredi: Getty Images aracılığıyla Bettmann
MÖ 44’teki rezil “Mart Ayları” sırasındaki dramanın çoğu, adı dışında her şeyiyle bir imparator olan Julius Caesar’ın Romalı senatörler tarafından 23 kez bıçaklandığı Pompey Tiyatrosu’nda geçti. Ancak hikayenin anlatılmayan tarafı, Sezar suikasta kurban gittiğinde Kleopatra’nın şehirde olmasıdır. İki yıl önce Sezar, Kleopatra’yı oğulları Caesarion ile birlikte Roma’ya getirdi ve yabancı kraliçenin başkentteki varlığı, özellikle Sezar onun Venüs Genetrix tapınağına bir heykelini diktiğinde bir sansasyon yarattı . Bazı Romalılar Kleopatra’dan şüphelenirken, çoğu inci takılarını ve saç modelini benimseyen Romalı kadınlar için bir stil ikonu haline geldi.. Kleopatra başlangıçta oğlunu Sezar’ın meşru varisi olarak sağlamlaştırma çabasıyla Roma’da kalsa da, Octavian’ın hızlı gelişi işleri karmaşıklaştırdı ve kısa süre sonra Mısır’a kaçtı.
5.Muhtemelen Yılan Tarafından İntihar Etmedi
Mısır'ın Son Firavunu Kleopatra Hakkında 6 İnanılmaz Gerçek
Kleopatra’nın Ölümü’nden detay.Kredi: Getty Images aracılığıyla DEA / A. DAGLI ORTI / De Agostini
Kleopatra’nın ölümünün geleneksel hikayesi şu şekildedir: Octavianus İskenderiye’ye yaklaşırken onun kaçınılmaz sonunu gören Kleopatra, kasıtlı olarak zehirli bir asp – muhtemelen Mısır kobrası (Naja haje) – göğsünü ısırdı. Bu dramatik bölüm şüphesiz tarihin en ünlü yılan intiharı olsa da, tarihçiler bu Hollywood için yapılmış açıklamayı bazı biyolojik gerçeklerle karşılaştırmakta zorlanıyorlar.

Birincisi, kobranın bir incir sepeti içinde kaçırıldığı söyleniyor, ancak Mısırbilimciler ve yılan uzmanları Kleopatra’yı (iki hizmetçisiyle birlikte) öldürmek için çok daha büyük bir yılana ihtiyaç duyulacağını söylüyorlar. Kobra saldırıları da zamanın %90’ında “kuru ısırıklardır”, yani nadiren ölümcül zehir verirler. Bazı tarihçiler, Kleopatra’nın muhtemelen bunun yerine zehirle öldüğüne inanıyor , muhtemelen kurtboğan ve afyonla karıştırılmış baldıran.
6.1963 yapımı “Kleopatra” Tüm Zamanların En Pahalı Hollywood Filmlerinden Biri

Joseph L. Mankiewicz tarafından yönetilen ‘Kleopatra’ ekran görüntüsü.Kredi: Getty Images aracılığıyla Gümüş Ekran Koleksiyonu / Moviepix

Mısır'ın Son Firavunu Kleopatra Hakkında 6 İnanılmaz Gerçek
Kleopatra’nın hayatı (veya daha doğrusu onun Roma’nın renkli versiyonu) yüzyıllardır sanat eserlerine ilham kaynağı olmuştur – bunlardan en önemlisi, William Shakespeare’in 1606 civarında yazdığı Antony ve Kleopatra trajedisidir. mirası üzerinde derin bir etkisi olan 1963 yapımı Kleopatra filmidir . Başrolde Elizabeth Taylor’ın oynadığı (ve aynı zamanda “güzel baştan çıkarıcı kadın” kinayesini sürdüren) filmin başlangıçta bütçesi 2 milyon dolardı , ancak maliyeti eşi benzeri görülmemiş (o sırada) 44 milyon dolara yükseldi .- bugün yaklaşık 430 milyon dolar. O yıl sinemalardaki en büyük hit olmasına rağmen, filmin yüksek maliyeti onu Twentieth Century Fox için mali bir felaket haline getirdi. Filmin başarısızlığı, gelecekteki diğer tarihi destanları da benzer ölçekte kılıçtan geçirdi.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle