Matematik Ne İşe Yarar?

Eğitim

Özellikle Öğrencilerden gelen “Matematik günlük hayatta ne işe yarar?” sorusu bir matematik öğretmeni için bazen can sıkıcı hale gelen rutinlerden olmuştur. Anlaşılmayan, zorlanılan ya da öğrencileri sıkan konulara karşı bir nevi cankurtaran görevi gören bir sorudur bu.

Böyle bir soruyu soran öğrencilerin çoğu cevabın somut verilerden oluşmasını da talep eder. Öğrenirken pek zahmet çektikleri konuların bir işlerine yarayacağından emin olmak isterler.

Çoğu zaman bu soruya verilen cevaplar öğrencileri yeterince tatmin edici olmayabilir. Bunun sebeplerinden biri öğrencinin bu soruyla kastettiği şeyle öğretmenin aktarmaya çalıştığı şey arasındaki farktır.

İşe yarar olmak ne demektir? Bundan ne anlamalıyız?

Bir şeyin yararı ihtiyaçları karşılama kapasitesiyle orantılıdır. Matematik sağladığı faydaların genişliği sebebiyle, bu konuda uzun açıklamalar gerektirebilir.

Sonuçta soruyu soran kişinin hayattaki rolüne göre matematiğin yararı değişkenlik gösterir. Ancak matematiğin değişmeyen tek ve en büyük faydası düşünme ve problem çözme becerisine yaptığı katkıdır.

Matematiğin her konusu doğrudan günlük yaşamda kullanılsın diye öğretilmez.

Tüm matematiksel kavramlar araç olarak kullanılıp zihinsel gelişimi güçlendirmek, düşünmeyi sağlamak ve kavramlar arasında bağ kurmaya yardımcı olmak amacıyla öğrenciye verilir. Sıkıntının ortaya çıktığı nokta aracın amaç haline gelmeye başlamasıdır.

Sembolik Bir Dil Olarak Matematik

Matematiğin sembolizminden yararlanarak bir sayı doğrusunun sol ucuna “matematik tamamen yararsızdır”, sağ ucuna ise “matematik her işe yarar” yazalım.

Sayı doğrularının uçlarında yer alan oklar sonsuzluğa gidildiğini gösteren birer semboldür. Yani koyulan hedeflere asla varılamaz. Buna göre hazırladığımız sayı doğrusunda matematiğin tamamen yararsız ya da her şeye yararlı olduğunu söylemek imkansızdır. 

Matematiği kullanan kişinin hayattaki rolü matematiğin sayı doğrusundaki yerini belirler. Ve bu belirlenen yer sabit de değildir. Hayatın içindeki değişkenlere göre yer değiştirir.

Matematikle İlgisiz Alanlar Var mıdır?

Öğretilen her şeye gündelik yaşamda somut bir faydası olan pratik bilgiler versin diye bakmak hatalı olabilir. Eğer her şeye bu gözle baksaydık hala dünyanın düz olduğunu ve dünyanın merkezde olduğu bir evrenin parçası olduğumuzu zannediyorduk.

Dünya ve evrenle ilgili bilgilerin gündelik yaşama doğrudan herhangi bir etkisi var mı? Yani markete giderken, yolda yürürken, yatarken, yemek yerken vb. hallerde iken dünyanın düz ya da yuvarlak olmasıyla ilgileniyor muyuz?

Dünyanın güneşin çevresinde eliptik yörüngede dönüyor olduğunu öğrenmek gündelik hayatı kolaylaştırır mı? Bir işe yarar mı?

Bu tür bilgilerin öğrenilme süreci bile bazı insanlar için çok büyük bir eğlence ve tadılmazsa olmaz bir zevktir. Aynen roman okumaktan, müzik dinlemekten ya da spor yapmaktan alınan keyif gibi.

Bazı şeylerden elde edilen faydalar pek çoklarının tanımladığı gibi elle tutulur gözle görülür olmak zorunda değildir. Matematik kişiye doğru soru sormayı, muhakeme edebilmeyi, problem çözmeyi kısaca doğru düşünmeyi öğretir.

İnsanlık tarihinin gelişim sürecine bakarsak bu kazanımların etkisi diğer pek çok şeyin önündedir.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle