Mars’ta su kaybının yeni nedenleri açıklandı

Bilim

John Mason Üniversitesi’ndeki gezegen bilimciler, güneş rüzgarının Mars atmosferiyle basit etkileşiminin tüm yüzey suyunun kaybını açıklayamayacağını belirlediler. Bu süreçte meteorolojik yerçekimi dalgaları, konveksiyon ve toz fırtınaları gibi faktörler de kilit rol oynadı.

Bilim insanlarının araştırması Science dergisinde yayınlandı.

Mars atmosferinin alt kısmında, ultraviyole radyasyonun etkisi altında suyun fotolize uğradığı, yani molekülün oksijen ve hidrojene parçalandığı ve daha sonra uzaya emildiği bilinmektedir. Milyarlarca yıldır bu, tüm yüzey su kütlelerinin Kızıl Gezegenin yüzeyinden kaybolmasına yol açtı.

Yeni bir çalışmada, bilim adamları bu görüşe meydan okuyor ve fotolizi teşvik eden yeni mekanizmalar öneriyorlar. Deneyler, suyun fotolizden önce alt atmosferden üst atmosfere taşınabileceğini göstermiştir. Bu taşıma, düşük irtifalarda konveksiyon akımları, toz fırtınaları veya iç yerçekimi dalgaları gibi faktörlerin bir kombinasyonu ile kolaylaştırılabilir.

Bilim adamları, hipotezlerini, özellikle küresel toz fırtınaları mevsiminin başladığı yaz aylarında, Mars’ın su kaybının devam ettiği gerçeğine dayandırıyorlar. Bu, su ve hidrojen moleküllerini üst atmosfere itebilir. Yerçekimi dalgaları da itmeye yardımcı olur.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle