Kleopatra’nın Güzellik Sırları

Sağlık

Kleopatra, Yunan kökenlidir ve güzelliği, kusursuz cildi ile tanınır. Geçmiş çağlardan bu yana pek çok kadın tarafından Kleopatra’nın güzellik sırları merak konusu oldu. Onun güzellik sırları derinlemesine araştırıldı ve incelendi. Peki, Kleopatra güzelliğini neye borçluydu?  

Maddeler Halinde Kleopatra’nın Güzellik Sırları

 1. Antibakteriyel özelliklerinden dolayı yüzünde bal kullanmayı seviyordu.
 2. Yüzünü günde birçok kez uçucu yağ, tebeşir, sıvı yağ veya kireç ile yıkardı.
 3. Su ile elma sirkesini karıştırarak yüzünü arındırırdı.
 4. Zencefil, antimon, kalamin, soğan, kaz yağı, terebentin vb. maddeler, Kraliçe Kleopatra’nın cilt bakım rejiminde kullandığı sayısız ürünlerden bazılarıydı.
 5. Vücudundaki ve yüzündeki ölü cilt hücrelerini arındırmak için deniz tuzunu tercih etmesi de Kleopatra’nın güzellik sırları arasındadır.
 6. Kraliçe, sivilce izlerini ortadan kaldırmak için gül suyunda faydalanırdı.
 7. Kleopatra’nın kullandığı doğal oje, tırnaklara hoş bir kırmızımsı renk veren kınaydı.
 8. Saçını boyamak için ardıç meyveleri, yağ ve tanımlanamayan iki bitki karışımı birleştirirdi. Kınayı da aynı şekilde saç boyası olarak tercih ederdi. Bunların yanı sıra saç dokusunu zenginleştirmek amacıyla saç diplerine zeytinyağı uygulardı.
 9. Kleopatra’nın güzellik sırları arasında elbette süt banyosu da vardı! Yıkanmak için süt kullanan Kleopatra, sütteki A ve E vitaminleri bir antiseptik özellik sunduğundan dolayı süt banyosunu sıklıkla tercih ederdi. Cildini nemlendirmek için zeytinyağı ile sütü karıştırırdı.
 10. Stresi azaltmak ve cildinin ışıldamasını sağlamak için banyosuna uçucu yağlar ve deniz tuzu da ilave ederdi.
 11. Koku söz konusu olduğunda, gül ve yasemin kokularını severdi.
 12. Ağız kokusunu önlemek için pastil çiğnerdi.
 13. Herhangi bir vücut kokusunu önlemek için keçiboynuzu özütü ve bazı uçucu yağların karışımı kullanırdı.
 14. Dudaklarını renklendirmek için kırmızı aşı boyası ve yağ karışımı, kirpiklerini ve kaşlarını koyulaştırmak için antimon sülfür isimli kimyasalı uygulardı.
 15. Kleopatra’nın güzellik sırları denilince, cilt beyazlatma yönteminden de bahsetmeliyiz. 1 bardak yeşil üzüm ile 1 yemek kaşığı balı karıştırıp, cildine sürerdi.
 16. Tüy dökücü krem olarak belirli bir kuşun haşlanmış ve ezilmiş kemikleriyle karıştırılmış salatalık, sakız, yağ ve çınar suyu kullanırdı.

Siz de parlak, pürüzsüz ve doğal bir cilde sahip olmak için Kleopatra’nın yöntemlerini deneyebilirsiniz!

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle