Kışın neden kilo alırız? – CEVAP

Sağlık

Soğuk aylar geldiğinde insanlar kilo alıyor. Bu mevsimde artık taze sebze, meyve ve soğuk yiyecekler yenmiyor ve insanlar fazla hareket etmiyor.

Doktorlar kışın vücut yağının birkaç nedenini ortaya çıkardılar.

Kışın, kişi vücudun talebine göre sezgisel olarak daha kalorili ve yağlı yiyecekleri seçer. Daha fazla et, yağ, un ve tatlıya ihtiyacımız var.

Bunun birinci nedeni vücudun iç ısı sağlamasıdır. Enerji talebi artar. Soğuk yiyecekler ve sebzeler bu enerjiyi sağlayamaz.

Vücudun kış uykusuna girmemesi için daha fazla enerji sağlaması ve süreci kontrol etmesi gerekir ki kişi soğukta, karda, yağmurda sıcak bir evde uyumaz, günlük işine devam eder.

Aksi takdirde kişi uyuyabilir, kalori biriktirebilir ve daha fazla kilo alabilir.

İkinci sebep, beynin acı çekmesine ve ruh halinin düşmesine neden olan gün ışığının azalmasıdır. İnsan mutluluğu dışarda arar, tatlılarda bulur.

Doktorlar kendinizi memnun etmenin gerekli olduğunu söylüyor ama bunu tatlılarla değil başka yollarla yapın.

Kışın kilo almamak ve çok uzun süre hareketsiz kalmamak için vücudun ihtiyacını sıcak, yağlı yiyeceklerle karşılasanız bile sebze, meyve ve sıvılarla vücudunuzu dengeleyecek şekilde dengeleyin. diyete uygundur.

En önemlisi, her gün 150 kaloriden fazla tatlı yemeyin. Kıştan birkaç kilo alarak çıkarsanız, bu normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur. Yaza kadar kilo verebileceksiniz.”

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle