Kırmızı şarap ve kırmızı üzüm kansere çaredir

Sağlık

Kırmızı şarap, işitme kaybını önleyen resveratrol içerir. Henry Ford, “Otolarengoloji – Baş ve Boyun Cerrahisi” adlı makalesinde bu konuda kapsamlı bir şekilde yazdı. Henry Ford, uzun süreli araştırmasının sonuçlarına dayanarak yazdı. Beyin cerrahı özellikle kırmızı şarabın ses aygıtına, beyindeki hücre yenilenmesine, yaşlılığa ve Alzheimer hastalığına çare olduğunu vurguladı. Kırmızı şarabın ve kırmızı üzümün insan vücudundaki hastalıklara karşı biyolojik maddeler içerdiğini yazısında yazmış ve iltihap sökücü olduğuna defalarca dikkat çekmiştir. 20 kişi üzerinde yapılan araştırmada 6 hafta boyunca günde 40 mg resveratrol alan damar hastalarının damar iltihabından kurtulduğu doğrulandı.
Hayvan çalışmalarında resveratrol alındıktan 50-90 dakika sonra beyin hücresi yenilenmesinin ve kan damarlarındaki kan akışının arttığı kaydedilmiştir.
Araştırmalar, resveratrol molekülünün sağlıklı hücrelerin kanser hücrelerini istila etmesini engellediğini de kanıtladı. Çünkü resveratrol, serbest radikallere karşı savaşan sistemleri harekete geçirerek vücudu korur. Resveratrol mide, meme, prostat ve tiroid kanseri oluşumunu önleyici etkiye sahiptir. Kanser geliştiyse, uzun süre resveratrol almanın hastalıklı hücreleri kademeli olarak öldürme yeteneğine sahip olduğu, yani hastalıklı hücrelerin kademeli olarak azaldığı gösterilmiştir. Resveratrol’ü doğal olarak kırmızı şarap ve kırmızı üzümden alabileceğinizi düşünmeyin, bu nedenle bu besinleri kaçırmayın. Hastalığın ciddiyetine göre vücudun resveratrol ihtiyacı 100 ile 500 mg arasında değişmektedir.
Hesaplamalara göre 150 ml kırmızı şarapta 0,3 – 0,7 mg resveratrop bulunmaktadır. Resveratrol içeriği şarabın çeşidine göre değişir. Yani, şarap ne kadar koyu olursa, resveratrol içeriği o kadar yüksek olur.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle