Kira Kontratı ile Kredi Çekilebilir Mi?

Kira Kontratı ile Kredi Çekilebilir Mi? Finans

Kira Kontratı ile Kredi Çekilebilir Mi? “sorusu özellikle kişilerin banka koşul ve şartlarını taşıyamadıklarında kullandıkları alternatif yollardan biridir. Kira kontratı ile kredi çekilmesi işlemi banka ile kredi çeken kişi arasında bir çeşit imtiyaz durumu olarak da nitelendirilebilir. Peki, Kira kontratı ile kredi çekmenin koşulları nelerdir? Kira kontratı ile kredi çekme işlemi hangi bankalar tarafından gerçekleştirilmektedir? Kredi çekmenin alternatif yollarından biri olan kira kontratını kullanma yolunu bu yazımızda sizler için derledik. 

Kira Kontratı ile Nasıl Kredi Çekilir? 

Kira kontratı ile kredi çekilmesi, temelde bankanın imtiyaz olarak sunduğu hizmetlerden biridir. bununla birlikte bankalar bu tarz işlemleri her bir müşterisi için uygulamaz. Bazı özel durumlarda bankalar tarafından gelir beyanı gösteremeyen ve sadece kira geliri olan müşteriler için böyle bir durum söz konusu olabilmektedir. Kira sözleşmesini ibraz ederek kredi çekmek ise tamamen bankanın insiyatifine bağlı olarak mümkün olan bir işlemdir. Daha açık bir ifade ile anlatmak gerekirse kira kontratı ile kredi çekmek her müşteri için sunulan bir hizmet değildir. Bununla birlikte bankalar bazı müşterileri için bu hizmeti mümkün kılmaktadır. 


Bankalar Kira Kontratı ile Kredi Çekilmesi için Ne Gibi Şartlar Koyar?

 Kira kontratı ile kredi çekmek için bankalar tarafından farklı koşullar aranmaktadır. Aranan en büyük koşulardan biri de kredi notudur. Bankanın uzun süredir müşterisi olan ve düşük kredi notuna sahip olan müşteriler bankaların kira kontratı ile kredi verme yönünde öncelik verdiği müşterileridir. Bununla birlikte bu tarz özel durumlar beraberinde bankalar kredi imkanı sunarken şartları gizli tutma haklarına sahiptirler. Kredi çekilirken kira kontratının kullanılması gizli şartları da kabul edilmesi zorunluluğunu beraberinde getirir. Bir başka ifade ile kira kontratı ile kredi çekilmesi için mutlaka müşterinin düşük kredi notuna ihtiyacı vardır. Eğer müşterinin kredi notu yüksek ise bankalar genellikle diğer şart ve gereklilikleri göz önünde bulundurmaksızın güven konusunu önceler ve başvuruyu reddeder. Başvurunun reddedilmesinin nedenlerinden biri de müşterinin sicilinin bozuk olmasıdır. Müşterilerin sicilleri bu konuda önemli bir yer tutar. Eğer kira kontratı ile kredi çekmek istiyorsanız sicilinizi temizlemek için sicil affı gibi alternatif yollara başvurabilirsiniz.  

Kira Kontratı ile Kredi Çekme Koşulları 2020

Kira kontratı ile kredi çekme koşulları 2020 yılında birden fazla şarta bağlı kılınmaktadır. Başlıca sağlanması istenen koşullar aşağıdaki gibidir. Bunun yanı sıra bankadan bankaya değişmek üzere farklı koşulların da arandığı biliniyor.  

 • Kredi notunun uygun aralıkta olması,  
 • Kira kontratı, 
 • Kimlik belgesi, 
 • Başvuru formu, 
 • Çalışma durumunu gösteren belge, 
 • Kefil durumu, 
 • İpotek durumu. 

Yukarıda yer alan hususlardan kefil ve ipotek durumu ancak bankanın TC kimlik numarası yolu ile müşterinin kredi puanının saptanması ve sonrasında olumlu bir karara varılması sonrasında talep edilir. Düzenli olarak aylık ödemelerini ödeyeceğini garantileyen müşteri aynı zamanda aksi bir durum için kefil ve ipotek alanlarında da bankanın taleplerini karşılayabiliyor konumda olmalıdır.  

Hangi Bankalar Kira Kontratı Yolu ile Kredi Veriyor? 

Hangi bankalar kira kontratı yolu ile kredi veriyor? Sorusu için verilen cevaplar zaman içerisinde değişiklik gösterebilir. Ancak aşağıda yer alan bankalar Bir süredir kira kontratı ile kredi verme hizmetini kendi koşullarının kabul edilmesi halinde vermektedir. Müşterilerine kira kontratı ile kredi veren bankalar ise aşağıdaki gibidir; 

 • Türkiye Finans Katılım Bankası, 
 • TEB, 
 • Albaraka, 
 • Vakıfbank. 

Bunun yanı sıra vergi ödememek için Garanti BBVA kapsamında verilen Mortgage hizmetinden de faydalanabilir. 

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle