Kas kütlesini artıran yiyecekler

İlginç

1 yumurta. Çok miktarda protein rezervine sahiptir. Vitamin, çinko, demir ve kalsiyum açısından zengindir. Yumurtadaki tüm bu özellikler, yumurtayı kas kütlesini artırmak için en önemli ve dengeli besin haline getirir.

2. Tavuk filetosu. 100 gram tavuk eti 30 gram protein içerir. Tavuk filetosunun bir diğer özelliği de çeşitli yemeklerde ve farklı tatlarda hazırlanabilmesidir.

3. Su. Su bir besin maddesi olmamasına rağmen kas dokusunun %75’ini oluşturur. Gün boyunca yeterli su alımı, enerjiyi geri kazandırır, sindirim sistemini normalleştirir, bu da uygun kas gelişimine yol açar.

4. Balık yağı. Balık yağı – ağır antrenmanlardan sonra vücudun iyileşmesine yardımcı olur. Bu, egzersizlerin yoğunluğunu artırmanıza izin verir. Ayrıca balık yağı metabolizmayı hızlandırır.

5. Sığır eti. Sığır eti mükemmel bir kaliteli protein kaynağıdır. Bol miktarda A, E vitamini içerir.

6. Hindi eti. Hindi eti de bol miktarda protein ve 11 vitamin içerir.

7. Karabuğday (karabuğday). 100 gram karabuğday, biyolojik değeri %90 olan 18 gram protein içerir.

8. Yulaf ezmesi. Yulaf ezmesi – protein, mineraller, vitaminler ve selüloz bakımından zengindir. Yulaf ezmesinin bir diğer özelliği de geç sindirilen proteinler ve elementler içermesidir. Bu kendi içinde gün boyunca tok kalmamıza yardımcı olur.

9. Somon. Somon, ideal ve en güçlü protein ve omega-3 yağ kaynağıdır. Bu nitelikler, kas kütlesinin hızlı gelişmesine ve artmasına neden olur.

10. Süzme peynir. Sadece sporcular değil, sağlıklı beslenmeyi tercih eden kişilerin de günlük diyetlerinde süzme peynir bulunmalıdır. 100 gram tuz 28 gram saf protein içerir. Tuzun bir diğer avantajı da hem kolay hem de sindirimi zor proteinler içermesidir.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle