Karısının diğer erkeklerle ilişkisine göz yuman ünlü – Kocasının önünde seks oyunları – FOTOĞRAFLAR

Sinema

1894’te Rusya’nın Kazan şehrinde, uzun yıllar Salvador Dali’nin karısı ve ilham kaynağı olan bir kadın olan Gala Dali, kocası sayesinde sanat tarihinde doğdu.

Dali’nin çok sevdiği bu kadın onun için aynı zamanda bir anne, bir sevgili ve bir dosttu. Dali hayatındaki tek erkek değildi.

1. Salvador Dali ve Gala.

Her zaman istediğini elde eden ve sanatçının tüm kaprislerine göz yuman ilginç bir karakter, Gala Dali ile ilgili bir makale sunuyor:

Gerçek adı Yelena Dyakonova olan Gala’ya tüberküloz teşhisi kondu ve 1912’de tedavi için Rusya’dan İsviçre’deki bir sanatoryuma gönderildi ve burada Fransız şair Eugene Grendel ile tanıştı. Grendel Gala (“tatil”, “şenlik”) dediği bu kıza olan aşkını kaybederek, ailesinin bu evliliği bir asma kat olarak görmesine rağmen, onunla evlenmeye karar verdi. Şair, şiirlerini sevgilisine adadı ve tavsiyesi üzerine Paul Eluard takma adıyla yayımladı.

2. Yelena Dyakonova – Kala Dali.

3. Yelena Dyakonova – Kala Dali.

Fransa’daki geleceğini şimdiden belirlemiş olan Gala, “Parıldayacak ve hafif ahlaklı bir kadın gibi kokacağım, bakımlı ellerim ve manikürlü tırnaklarım olacak” dedi. Çağdaşlarına göre Gala, gençliğinde bu kadar güzel olmasa da sarsılmaz özgüveni ve çekiciliği sayesinde toplum üzerinde etki bırakmayı başarmıştır. Modaya uygun giysiler giymiş, çantasında bir dizi kartla topluluğa çıktı, kendini bir medyum ilan etti ve geleceği tahmin etmeye başladı. Erkekler ona “büyüleyici bir Slav kızı” dedi ve büyülenmiş gibi tepki verdi.

4. Kale ve Paul Eluard.

11 yaşındaki Salvador Dali ile tanıştığında 36 yaşındaydı. Sanatçı, kadınlarla ilişkilerden çok korkuyordu ve daha önce hiç samimi bir ilişki yaşamamıştı. “Hayalet şeytanı” olarak adlandırdığı kalenin, onda daha önce hiç yaşamadığı bir duygu uyandırmakla kalmadığını, aynı zamanda yaratıcı yeteneklerini de harekete geçirdiğini itiraf etti.

Gala, sanatçı için sadece bir ilham kaynağı değil, aynı zamanda “Dali” markasının kurucusu olan menajeri için de bir ilham kaynağı. Kocasının yaratıcılığını finanse etmek için nüfuzlu ve zengin tanıdıklarına teklifte bulundu. Artık varlığını bir ilham kaynağı olarak hayal etmeyen sanatçı, eserlerine “Gala-Salvador-Dali” imzası atıyor ve Gala ona sık sık “Yakında benim istediğim biri olacaksın bebeğim” diyordu.

5. Salvador Dali, Gala, Paul ve Nush Eluard, 1931.

6. Kale ve Salvador Dali.

7. Sanatçı ve ilham kaynağı.

Basında Dali ve sürrealistlerin “Gala-Felaket” dediği kadın hakkındaki görüşler belirsizdi: “Çaresiz ve hassas sanatçı, kaba ve kazançlı bir yırtıcı tarafından büyülendi.” Ona “açgözlü valkyrie” ve “açgözlü Rus fahişesi” deniyordu.

Şato her zaman onun istediği kadar eğlenceli ve eğlenceliydi ve kocası onunla tamamen rahattı: “Onun istediği kadar sevgilisi olmasına izin verdim ve hatta beni heyecanlandırdığı için onu takdir ediyorum.” Gala, “Maalesef aynı anda beş erkekle seks yapamam” dedi.

8. Sanatçı Salvador Dali. Solda – “Atomik LED”. Sağ – “Çıplak karım vücudunu izliyor.”

9. Sanatçı Salvador Dali. “Omuzlarında iki kuzu kaburga bulunan Kalenin Portresi.”

10. Sanatçı ve ilham kaynağı.

Gala’nın kız arkadaşlarına pahalı hediyeler, arabalar ve evler verdiği söylenir. Birçok kız arkadaşından Gala’nın uyuşturucu bağımlılığından kurtulmasına yardımcı olan 22 yaşındaki William Rotlain, ona aşık oldu ama Fellini ile oyunculuk sınavını geçemeyince Gala’nın ona olan tutkusu öldü. William kısa süre sonra aşırı dozda uyuşturucudan öldü. Kalenin rock operası “Jesus Christ is a Superstar”da ana karakteri oynayan şarkıcı Jeff Fenholt, 1,25 milyon dolarlık bir ev ve Dali’nin bir dizi eserini bağışlamasına rağmen şarkıcıyla herhangi bir bağlantısı olduğunu reddetti.

11. Salvador Dali, 1959.

12. Salvador Dali, 1959.

13. Yelena Dyakonova – Kala Dali.

Kendini yaşlı hisseden Gala, Dali’den kendisine gerçek partiler düzenlediği Pubola’da bir ortaçağ evi satın almasını istedi. Kocası oraya ancak özel yazılı davetle gelebilirdi. Eşinin bu arzusu bile sanatçının kalbindeydi: “Bu durum benim mazoşist eğilimlerimi (aşağılanma, aşağılanma, şiddetten zevk alma) memnun etti. Kale, her zamanki gibi ulaşılmaz bir kale oldu. Aşırı samimiyet ve teklif eksikliği giderilebilir. herhangi bir tutku. ve tutkuyu güçlendirir.”

14. Kale ve Salvador Dali.

1982 yılında dikkatsizlik sonucu çöken kalenin köprücük kemiği kırılmıştır. Sağlığı bozuldu, hayatının son günlerini hastanede acı içinde geçirdi ve çok geçmeden öldü. Dali onu bir Cadillac’ın arka koltuğuna yerleştirdi ve Pubola’daki aile mezarlığına götürdü. Sanatçının ilhamını kaybettikten sonraki 7 yıllık yaşamı, yaşam değil, üzücü yıkım ve büyüyen çılgınlıktı.

Dali, diğer kadınlarla dışarı çıkmasına rağmen, hayatının geri kalanında ilham perisine delice aşık oldu. Onun için başka bir skandal ilham kaynağı Amanda Lear’dı.

#Rusya

//milli.az

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle