Kanser nedenleri

Sağlık

Ekoloji ve çevre kirliliği insanlarda birçok hastalığın artmasına neden olmaktadır. Bu hastalıklar listesinde kanser ilk sıralarda yer almaktadır.
İnsanların bağışıklık sisteminin zayıf olması ve hastalıklara karşı direncinin olmaması tüm hastalıklarla birlikte kanserin de dünya nüfusu arasında hızla yayılmasına neden olmuştur. Aşağıdaki faktörlerin kanser oluşumundaki rolü büyüktür:
1. Kimyasal zehirli maddeler.
Uzmanlar cıva, nikel, siyanür asidi ve diğer bazı kimyasalların canlı organizma tarafından emildiğini ve birçok hastalığa neden olduğunu söylüyor. Kimyasal zehirli maddelerin balıkları da etkilediğini ve o balıkları yiyen insanların da balıklar yoluyla hastalık kaptığını söylüyorlar. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, bazı denizlerde ve su kütlelerinde yaşayan büyük balıkların etlerinde poliklorlu bifenillerin varlığını ortaya çıkarmıştır. Bu klor bileşiğinin az bir miktarı insan vücudunda kansere neden olur.
2. Hayvansal kökenli yağlar.
Uzmanlar, hayvansal yağların da kansere neden olduğunu söylüyor. Yüksek miktarda yağın meme, prostat, rektal ve böbrek kanserine neden olduğunu defalarca dile getiren kanser araştırmacıları, hayvansal yağların kanserojen etkisi olduğunu söylüyor. Yağın bağışıklık sistemini zayıflatması ve vücutta serbest radikal oluşturma yeteneğine sahip olması bunun kanıtıdır.
3. Karbon (doymamış) yağ asitleri.
Karbonhidrat yağ asitleri, diğer yağ asitlerinin metabolizmasından oluşur. Vücuttaki tüm hücreler tarafından emilebilirler. Doymamış yağ asitleri vücuda girdiğinde bağışıklık sisteminin zayıflamasına, gastrointestinal sistem hastalıklarına, vücutta steroid hormonlarının yükselmesine ve kan basıncının yükselmesine neden olurlar. Uzmanlar, doymamış yağ asitlerinin kanser hücrelerinin çoğalmasına neden olduğunu, Omega-3 yağının ise bu süreci engellediğini söylüyor.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle