Kalp krizi riskini önleyen 6 besin

Sağlık

Kalp krizi, yaştan bağımsız olarak birçok insanın başına gelebilir.

Uzmanlar kalp krizi riskini azaltabilecek 6 besinin adını açıkladı.

Kalbi besleyen damarlardaki yağlı yapıda plak oluşumu kalp krizine neden olur.

Kalp krizi, göğüs ağrısı ve göğüste rahatsızlık belirtileri ile kendini gösterir. Yanlış beslenme, egzersiz ve stres kalp krizine neden olabilir.

Peki, kalp krizini önleyen besinler nelerdir?

Ceviz

Günde bir avuç ceviz yemek kalp sağlığını korur ve kolesterol seviyesini düşürür. Ceviz, kalp damarlarındaki iltihabı ve daha birçok hastalığı önler.

Zeytin yağı

Zeytinyağı kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Antioksidanlar açısından zengin olan zeytinyağı, kalp ve damar sağlığını korur. Uzmanlar salatalarda zeytinyağı kullanılmasını öneriyor.

Somon

Omega-3 açısından zengin olan japon balığı, kalp krizlerini önleyen besinler arasında yer alır. Japon balığı kalp atış hızını ve kan basıncını düzenler. Haftada 2 porsiyon tüketilmesi tavsiye edilir.

Turuncu

Portakal kötü kolesterolle savaşır ve tansiyonu düşürür. Potasyum içerir. Tansiyonu düşürür. Uzmanlar günde 1 bardak portakal suyu içmenin kalp ve damar sağlığına iyi geldiğini söylüyor.

Kiraz

Antioksidan açısından zengin olan kiraz günde 1 avuç tüketildiğinde vücudu toksinlerden arındırır, kolesterolü ve kan şekerini düşürür. A vitamini içerdiği için bu meyve vücut sağlığı için oldukça faydalıdır.

yoğurt

Az yağlı yoğurt tüketimi yüksek tansiyonu kontrol ederek kalp sağlığını korur. Potasyum ve kalsiyum açısından zengin olan yoğurt evde hazırlanırsa daha faydalı olabilir.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle