Kadınlarda en sık görülen SORUN… – Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Sağlık

Bakteriyel vajinoz (başka bir isim vajinal disbakteriyozdur), vajinal mikrofloranın bileşiminin bozulduğu patolojik bir durumdur.

Laktik asit bakterileri normalde vajinada yaşar. Bakteriyel vajinozda sayıları azalır, patojenlerin üremesi için uygun koşullar yaratılır.

Her üç kadından birine olur. Genital organların iltihabi hastalıkları olan kadınların yarısından fazlasında bakteriyel vajinozis vardır. Bakteriyel vajinozu olan kadınların yaklaşık yarısında bağırsak disbiyozu da vardır.

Bakteriyel vajinozun nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır. Vücuttaki hormonal dengesizlik, bağışıklık savunmasının azalması, genital organların kronik enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar, vajinal fitillerin antibiyotik ve hormonal ilaçlarla birlikte kullanılması bu patolojinin gelişmesinde rol oynar.
Daha

Bakteriyel vajinozun ana semptomu vajinadan kötü kokulu bir akıntıdır. Genellikle yaşlı balık kokusu ile karşılaştırılır. Bu semptom, normalde vajinada yaşamayan mikroorganizmaların hayati aktivitesi ile ilişkilidir.

Başlangıçta salgılar sıvı, gri veya beyaz renktedir. Gelecekte yeşil olurlar, sarı olurlar, köpük görünürler. Genellikle bu, bir kadını endişelendiren bakteriyel vajinozun tek tezahürüdür. Vajinal yanma, kaşıntı, vajinal rahatsızlık. Seks sırasında kaygı.

Bakteriyel vajinozda vajinal mukozanın koruyucu mekanizmaları düzgün çalışmaz. Bu, vajinit gelişme riskini artırır. Yavaş yavaş, iltihaplanma süreci rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklara yayılır. Bu da zamanla kısırlığın, adet düzensizliklerinin gelişmesine yol açar.

Zamanında bir jinekoloğa danışmak gerekir.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle