İran’da protestolar sırasında gözaltına alınan çocuklar fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalıyor

Haber

İran’ın istihbarat ve güvenlik servisleri, ülke çapındaki protestolara katılımı bastırmak için 12 yaşındaki çocukları dayak, kırbaçlama, elektrik şoku, tecavüz ve diğer cinsel şiddet dahil olmak üzere korkunç işkencelere maruz bıraktı.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin gözaltında öldürülmesiyle sonuçlanan benzeri görülmemiş halk ayaklanmasının üzerinden altı ay geçen Uluslararası Af Örgütü, protestolar sırasında ve sonrasında tutuklanan çocukların maruz kaldığı şiddeti gözler önüne serdi. Araştırma, İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC), paramiliter ve radikal Basij güçleri, Asayiş Polisi ve diğer güvenlik ve istihbarat teşkilatlarının tutuklu kız ve erkek çocukları cezalandırmak, aşağılamak ve onlardan “itiraf” almak için kullandıkları işkence yöntemlerini ortaya çıkardı.
“İran devlet görevlileri çocukları zorla ailelerinden alıyor ve kabul edilemez bir zulme maruz bırakıyor. Yetkililerin, savunmasız ve korkmuş çocuklara karşı yetkilerini kullanarak onlara ve ailelerine bu kadar acı, ıstırap, ciddi fiziksel ve duygusal yaralanmalar yaşatması iğrenç. Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktör Yardımcısı Dayana Eltahavi, “Şiddet, ülke gençliğinin ruhunu bastırmak ve onların özgürlük ve insan hakları talep etmelerini engellemek için kasıtlı bir stratejinin göstergesidir” dedi.

“Yetkililer, yalnızca barışçıl protestolar nedeniyle gözaltına alınan tüm çocukları derhal serbest bırakmalıdır. Çocuklara yönelik ev içi işkenceye ilişkin etkili ve tarafsız soruşturma ihtimalinin yokluğunda, tüm devletleri İranlı yetkilileri uluslararası hukuka göre suçlardan makul şekilde şüphelenilmeye çağırıyoruz. nihai olarak sorumlu olanlar üzerinde evrensel yargı yetkisinin kullanılması emri veya çağrısı da dahil olmak üzere işkence.”

Uluslararası Af Örgütü, İran hükümetinin acımasız baskısına ilişkin soruşturmasından bu yana yedi çocuğun vakalarını ayrıntılı olarak belgeledi. Örgüt, onlarca çocuğa yönelik yaygın işkenceye ilişkin mağdurlar ve ailelerinin yanı sıra ikisi avukat 19 tanık ve çocuklarla birlikte tutuklu 17 yetişkin tutuklunun ifadelerine ulaştı. Sorgulanan kurbanlar ve tanıklar, Doğu Azerbaycan, Gülistan, Kirmanşah, Horasan-Razavi, Mazandaran, Sistan ve Belucistan, Tahran ve Zencan dahil olmak üzere İran eyaletlerindendi.

İran’da protestoların geçen yıl 17 Eylül’de 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin işkence sonucu öldürülmesinin ardından başladığını belirtmek gerekir.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle