İngilizce En İyi Hangi Ülkede Öğrenilir?

İngilizce En İyi Hangi Ülkede Öğrenilir? Eğitim

Dünyanın En Çok Konuşulan Dili

İngilizce dünyanın en çok konuşulan dili olmasın rağmen konuşanların çoğunluğu ana dili İngilizce olan ülkelerde yaşamamaktadır. 1,5 milyar İngilizce konuşan insandan 400 milyonu ana dili olarak İngilizce konuşuyor. Bu da 1 milyardan fazla insanın İngilizceyi ikinci dil olarak öğrendiği ve konuştuğu sonucuna ulaşılmasını sağlıyor. Buradan da biraz da zorlamayla ikinci yabancı dil olarak İngilizcenin avantaj sayılmasının sonuna doğru yaklaşıldığı sonucuna varılabilir. 

EF İngilizce Yeterlilik Endeksi Nedir?

EF İngilizce Yeterlilik Endeksi 2011 yılında yaratılmıştır ve yetişkin düzeyi İngilizcenin standart ölçümü olarak kullanılır. İngilizce dil yeterliliklerini karşılaştıran ilk endeks olmasıyla bilinir. EF İngilizce Yeterlilik Endeksi verileri ücretsiz bir test uygulaması üzerinden elde edilir. Bu yüzden testi yapmayı seçen kişinin isteğine bağlı olarak oluşturulan bir veridir. Ülkelerin İngilizcedeki durumlarını birebir yansıtmak yerine İngilizceye ilgisi ve internet erişimi olan insan gruplarının durumlarını yansıtabilir. İnternete olan ulaşım yüzünden EF İngilizce Yeterlilik Testinin dünyanın sadece bir kısmına ait verilere sahiptir. Yine de bu test ülkeler arası İngilizce yeterliliğini karşılaştırmak için en iyi seçeneklerden biridir.

İngilizceyi En İyi Öğreten ve Ana Dili İngilizce Olmayan Ülkeler

EF İngilizce Yeterlilik Endeksi’nin 2016 yılındaki açıklamasına göre İngilizceyi ikinci dil olarak en iyi öğreten on ülke var. Bu ülkeler sırasıyla; Hollanda, Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya, Singapur, Lüksemburg, Avusturya, Almanya ve Polonya.

İngilizceyi en iyi konuşan ve öğreten ilk dört ülke kuzey ülkelerinden oluşuyor. Ek bilgi olarak ülkelerin yaşam standartları, vatandaşlarının mutluluğu ve yaşam masrafları bir hayli yüksek olduğunu ekleyebiliriz. Almanya, belki İngilizce öğrenmek için iyi bir seçenek olabilir diye düşünenlerin aksine, İngilizceyi öğrenmek için seçilebilecek ilk on ülke içinde son sıralarda yer alıyor. Bunun sebebinin Fransa’da ve İspanya’da olduğu gibi Almanya’da da televizyonun dil seçeneğinin ülke diline göre ayarlanmış olması gösteriliyor. Günümüzdeki çoğu televizyon programının ya Amerikan yapımı ya da orijinal dil olarak İngilizce temel alınarak yapıldığı düşünülürse bu yaklaşım mantıklı sayılabilir.

Ana Dili İngilizce Olan Ülkeler

Anlaşıldığı üzere İngilizce öğreten pek çok ülke var. Bir başka öğrenme biçimi olarak kendinizi ana dili İngilizce olan insanlarla çevrelemeyi de seçebilirsiniz. Bu da İngilizce öğrenmek için daha az ülke seçeneği ve az seçeneğe bağlı olarak daha az kafa karışıklığı demektir. Genel kültür olması açısından bu ülkelere kısaca değinebiliriz.

-İngiltere: İngilizcenin ana vatanıdır. İngilizce öğretmenin en uzun geleneklerine sahiptir.

-Kanada: Uluslararası öğrenciler için Kanada’da eğitim almak daha çok tercih edilir bir durum haline geliyor. Öğrenciler özellikle Kanada’nın Toronto ve Vancouver gibi kozmopolit şehirlerini tercih ediyorlar. Başvuru süreci karışık değil ve ücretleri diğer ülkelere kıyasla daha uygun.

-İrlanda: İngiliz İngilizcesine çok benzer bir İngilizceye sahip.

-Amerika: İngilizce burada daha rahat bir üslupla kullanıldığından kolaylıkla uyum sağlayabilirsiniz.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle