Hormonların kadın sağlığı ve görünümüne etkisi

Sağlık

Bir kadının hormonal geçmişi, sağlığına ve hatta görünümüne bağlıdır. Bu nedenle hormonal arka planınıza her zaman dikkat etmelisiniz.

1. Östrojen

Bu hormon yumurtalıklarda üretilir. Bu ana kadın hormonudur. Östrojen hücre yenilenmesini hızlandırır, saç ve cilt gençliğini korur, kan damarlarını kolesterol birikiminden korur.

Vücutta fazlalık olduğunda:

– Karın ve kalçalarda aşırı obeziteye neden olur. Ayrıca fazla östrojen iyi huylu tümörlerin oluşumuna yol açar.

Vücut normalden az olduğunda:

– Cildin erken yaşlanmasına, kırışıklıklara, saçların bozulmasına, vücutta (yüz, göğüs, kollar) istenmeyen tüylerin oluşmasına neden olur.

2. Testosteron

Bu hormon adrenal bezlerde üretilir. Testosteron bir kadını daha inatçı, dirençli ve güçlü yapar. Bir kadın vücudunda çok fazla testosteron olduğunda, çeşitli sporlar yaptığında daha yüksek sonuçlar elde eder, kas dokusunu daha hızlı oluşturur vb.

Bir kadının vücudunda aşırı testosteron olduğunda, kadın erkek gibi görünmeye başlar.

3. Oksitosin

Bu hormon, kadın vücudundaki hassasiyet ve bağlanmadan sorumludur. Kadın vücudunda bu hormonun yükselmesi doğum sırasında ve sonrasında meydana gelir.

Vücutta fazlalık olduğunda:

– Duygusal ve fiziksel yükler ve stres sırasında daha fazla miktarda oksitosin salgılanır. Bu nedenle, stres ve gerginlik zamanlarında, bir kadının başkalarına bakma, yemek yapma, çocuklarla derslere yardım etme vb. istiyor.

4. Tiroksin

Tiroid bezinde sentezlenen bir hormondur. Bu hormon, bir kadının hem vücudundan hem de zihninden sorumludur. Metabolik süreçleri düzenleyen tiroksin, bir kadının inceliğinden sorumludur. Tiroksin ise kadının zihnine ve zekasına tepki verir.

Vücutta fazlalık olduğunda:

– Vücutta tiroksin fazla olduğunda, bir kadın hızla kilo verir ve o zaman bile anemi gelişebilir. Kadın ajite olur, uykusu ve hafızası bozulur ve taşikardi gelişir.

Vücut normalden az olduğunda:

– Hızlı kilo alımına ve hatta kısırlığa neden olur.

5. Noradrenalin

Noradrenalin stres altında adrenal bezlerde sentezlenir. Bu hormon kan damarlarını genişleterek cildi daha elastik ve sıkı hale getirir. Noradrenalin bir kadına güven duygusu verir, zor durumlardan kurtulmaya yardımcı olur.

6. İnsülin

Pankreasta salgılanır. Kompleks karbonhidratları parçalar, vücuttaki glikoz seviyesini düzenler, bize enerji verir.

Vücut normalden az olduğunda:

– Şeker hastası bir kadının yakınında bulunan kişiler varsa beslenmesine daha fazla dikkat etmelidir.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle