Hocalı’da o gece neler yaşandı?

Tarih

Aralık 1991′ de Hankendi çerçivesinde yerleşen ve Azerbaycan Türklerinin yaşadığı Kergicahan kasabasının alınmasından sonra Hocalı kasabası tamemen abluka altında kaldı.2 Ocak itabari ile şehrin elektirği kesildi. Şubat’ın ilk günlerinde Malıbeyli, Karadağlı ve Ağdaban köyleri işğal edildi. 140 kişi yaralanarken 99 kişi hayatını kaybetti. Ermeni güçleri 1992 yılının 25 Şubatı’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede bölgedeki 366 alayının desteği ile önce giriş çıkışını kapadığı Hocalı kasabasında, masum ve silahsız insanların katliamı gerçekleşmiştir. Katiliamdan kaçan halkı ormanda pusuya düşerken ermeniler Nahçıvanlı ve Pircemal köyleri civarında katlimaı sürdürdüler. 83 çocuk, 106 kadını 70’ten fazla yaşlı olmak üzre toplam 613 insan öldürülmüş, 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi rehn alınmış, 150 kişi ise kaybolmuştur. Esir alınan Azerbaycan sivilleri Hankendi ve Eskeran bölgesine götürüldü. Burada ermeniler tarafından vahşi işkencelere maruz kaldılar. Hocalı Katliamını dünyaya duyuran gazeteçi Çengiz Mustafayev’dir. 2 gün sonra gazeteçileri taşıyan 2 helikopter katliam bölgesine ulaşdı. Asıl amac cesedleri bolgeden çıkarmak olsa da, ermenilerin yoğun ateşinden dolayı sadece 4 cesed bolgeden cıkarılabildi. 1 Mart tarihinde bolgeye ulaşabilen yerli ve yabancı basın dehşetli manzara ile karşılaşdı…

“The Time” gazetesinden Anatol Lieven: “Cesetlerin üzerinde inanılmaz yaralar gördüm… Ufak bir kız çocuğunun sadece yüzüne dokunmadılar…”

Ermenistan’ın 2008-2018 yılları arasında Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın yabancı gazeteçi Tomas de Vaal’a katlimala verdiği demeç: “Hocalı’dan önce Azerbaycanlılar bizim şaka yapdığımızı, ermenilerin sivil halka bir şey yapmayacağını düşünüyorlardı. Biz sadece bu yanılğını ortadan kaldırdık.”

Türkiye Hocalı Katliamını dünyada duyurmak için her zaman kardeş ülke Azerbaycan’ın yanında yer almakdadır.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle