Hiç Bilmediğiniz, Tamamen Aklınızı başınızdan Alacağınız Garantili 101 Eğlenceli Gerçek

İlginç

Dünya hakkında bildiğiniz her şeyi sorgulamanıza neden olacak bir dizi rastgele eğlenceli gerçekle trivia gecesine hazırlanın.

Bazıları için gereksiz olan bilgi, diğerleri için dünyayı ilham verici ve hayranlık uyandıran bir yer yapan harika, inanılmaz eğlenceli gerçeklerdir. Beklenmedik bilgi parçalarını toplamayı seven insanlardan biri misiniz? Öyleyse, hem yetişkinleri hem de çocukları aynı şekilde hayrete düşürecek bu ilginç eğlenceli gerçeklerle aklınızı başınızdan almaya hazır olun.

101 Eğlenceli Gerçek
1. Hepsi Kurucu Babalar olan üç başkan – John Adams, Thomas Jefferson ve James Monroe – 4 Temmuz’da öldü. Başkanlar Adams ve Jefferson da aynı yıl, 1826’da öldüler; Başkan Monroe 1831’de öldü. Tesadüf mü? Sen karar ver. ( anayasa merkezi.org )

2. Barbie bebeğin tam adı Willows, Wisconsin’den Barbara Millicent Roberts. Doğum günü 9 Mart 1959, New York Oyuncak Fuarı’nda ilk kez sergilendiğinde. ( barbiemedia.com )

3. Heinz ketçapının aslında “57 çeşidi” yoktur ve hiçbir zaman da olmamıştır. Şirket kurucusu HJ Heinz, ürününün bir numarası olması gerektiğini düşündü ve 57’yi beğendi. İpucu: Ketçabın akması için cam şişeyi dibe değil “57”ye vurun. ( heinz.com )

4. Başkan John Tyler’ın torunlarından biri bugün hala hayatta ve 1790’da doğdu. Bu nasıl mümkün olabilir? ABD’nin 10. başkanı olan Başkan Tyler, oğlu Lyon Tyler 1853’te doğduğunda 63 yaşındaydı; Lyon’un oğlu 75 yaşında doğdu. Başkan Tyler’ın yaşayan torunu Harrison Tyler 94 yaşında. Lyon’un diğer oğlu Lyon Jr. 2020’de 95 yaşında vefat etti. Tyler ailesi , Başkan’ın Virginia’daki evi Sherwood Orman Çiftliği’ni hâlâ koruyor.

5. Şimdiye kadar kaydedilen en uzun adam, 8 fit 11 inç olan Amerikan devi Robert Wadlow’du (1918–1940). Wadlow’un boyutu, anormal derecede genişlemiş bir hipofiz bezinin sonucuydu. ( guinnessworldrecords.com )

6. Yaşayan en uzun erkek, 2009 yılında rekor kıran 39 yaşındaki Türkiyeli Sultan Kösen’dir. Boyu da hipofiz probleminden kaynaklanmaktadır. ( guinnessworldrecords.com )

7. Yaşayan en yaşlı insan (yaşı doğrulanabildi), Jeanne Louise Calment adlı bir Fransız kadın, 1997’de öldüğünde 122 yaşındaydı. ( guinnessworldrecord.com )

8. Dilimlenmiş ekmek ilk olarak makinede üretildi ve 1920’lerde Missouri’deki Chillicothe Baking Company tarafından satıldı. O zamandan beri en harika şeydi… dilimlenmemiş ekmek? ( chllicothenews.com )

9. 1700’lerde yaşamış olan Sandviç Kontu John Montagu’nun, yemek yemek için kumar masasından kalkmak zorunda kalmamak için sandviçi icat ettiği söylenir. ( pbs.org )

10. İlk kolej futbol maçı 6 Kasım 1869’da New Jersey, New Brunswick’te Rutgers ve Princeton (o zamanlar College of New Jersey olarak biliniyordu) arasında oynandı. Rutgers kazandı. ( ncaa.com )

11. Üniversitelerde deneyler, hem makine hem de insan yalayıcılarla bir Tootsie Pop’un merkezine ulaşmak için kaç yalama gerektiğini bulmak için gerçekten yapıldı (çünkü bu önemli bir bilimsel bilgi!). Sonuçlar 252 ile 411 arasında değişiyordu. ( tootsie.com )

12. The Four Corners, ABD’de aynı anda dört eyalette durabileceğiniz tek yerdir: Utah, Colorado, Arizona ve New Mexico.

13. Kanada, Detroit’in güneyindedir (sadece bir haritaya bakın).

14. Google arama motorunun orijinal adı Backrub’du. Google, ardından 100 sıfırın geldiği bir numara olan googol’dan sonra Google olarak yeniden adlandırıldı. ( hakkında.google )

15. Bilinen en yaşlı kara hayvanı, 190 yaşına girmek üzere olan Jonathan adlı kaplumbağadır. 1832’de doğdu ve 1882’den beri Atlantik Okyanusu’ndaki St. Helena adasında yaşıyor. ( guinnessworldrecords.com )

16. Yarasalar gerçekten uçabilen tek memelidir.

17. Vombatlar, kakası küp şeklinde olan tek hayvandır. Bu, bağırsaklarının dışkıyı nasıl oluşturduğundan kaynaklanmaktadır. Hayvanlar daha sonra bölgelerini işaretlemek için küpleri istifler. ( bbc.com )

18. Dünyadaki en yaygın yabani kuş serçe veya alakarga değil, Afrika’da yaşayan ve tahmini nüfusu 1,5 milyar olan kırmızı gagalı quelea’dır. ( audubon.org )

19. Dünyanın en büyük hayvanı olan mavi balinanın kalbi 1,5 metre uzunluğunda ve 400 pound ağırlığındadır. Balina toplamda 40.000 pound ağırlığındadır. ( ulusalgeografik.com )

20. Karşılaştırma için, bir filin kalbi yaklaşık 30 pound ağırlığındadır. Ve bir insan kalbi? Sadece 10 ons.

21. Filler zıplayamaz. ( smithsonianmag.com )

İlgili: Eğlenceli gerçekler gibi mi? Tarih Gerçeklerine göz atın

22. Ahtapotların üç kalbi vardır.

23. İneklerin aslında dört midesi yoktur; dört bölmeli bir mideleri vardır. ( fda.gov )

24. Ornitorenklerin mideleri yoktur: Yemek boruları doğrudan bağırsaklarına gider. ( ulusalgeografik.com )

25. Bu doğru olan bir hayvan efsanesidir: Bir kirpi balığının parçalarını yemek sizi öldürebilir çünkü avcıları savuşturmak için bir savunma mekanizması olarak tetrodotoksin adı verilen ölümcül bir kimyasal içerir. Bir kirpi balığında 30 kişiyi öldürmeye yetecek kadar var ve bunun panzehiri yok. Yine de fugu adı verilen kirpi balığı, Japonya’da oldukça değerli bir inceliktir, ancak yalnızca iyi eğitimli şefler tarafından hazırlanabilir. ( ulusalgeografik.com )

26. Kutup ayılarının derisi siyahtır. Ve aslında, kürkleri beyaz değil – şeffaf, bu yüzden ışığı yansıttığı için beyaz görünüyor.

27. Kaplanların derisi tıpkı kürkleri gibi aslında çizgilidir. Ayrıca hiçbir kürk deseni birbirine benzemez.

28. Flamingolar sadece yedikleri alglerde ve balıklarda (yosunları da yiyen) karotenoid adı verilen kimyasallar nedeniyle pembedir; doğduklarında tüyleri grimsi beyazdır.

29. Sivrisinekler dünyanın en ölümcül hayvanıdır: Taşıdıkları hastalıklar nedeniyle diğer tüm canlılardan daha fazla insan öldürürler. ( cdc.gov )

30. Miss Piggy ve Yoda’nın ortak noktası nedir? İkisi de aynı kişi, kuklacı Frank Oz tarafından seslendirildi.

31. Psycho tuvalet sifonu gösteren ilk filmdi. ( npr.com )

32. Tarihin en ünlü film repliklerinden biri hiç söylenmedi. Kazablanka’dan sık sık “Tekrar çal, Sam”den alıntı yaparız ; ama asıl söz, “Oyna, Sam. ‘As Time Goes By’ oyununu oynayın.”

33. Matrix’teki yeşil kod aslında kod tasarımcısının karısının suşi yemek kitabındaki sembollerden yaratıldı. ( cnet.com )

34. Prenses Diana ve Prens Charles’ın düğünü 1981’de dünya çapında 750 milyon kişi tarafından izlendi; 1997’deki cenazesini ne yazık ki 2,5 milyar kişi izledi. ( bbc.com )

35. 3.572 milyar izleyici ile dünya nüfusunun yarısı, dört yılda bir düzenlenen 2018 FIFA Dünya Futbol Kupası’nı (ya da birçok uluslararası taraftarın tabiriyle futbol) izledi. Bu sayı 2016 Yaz Olimpiyatları ile aynı seviyede; ancak dünyanın yalnızca dörtte biri 2018’de daha az popüler olan Kış Olimpiyatlarını izledi. ( fifa.com )

36. Parmaklarınızda kas yoktur: İşlevleri avuç içi ve kollarınızdaki kaslar tarafından kontrol edilir. ( assh.org )

37. Vücudunuzdaki en zor çalışan kas kalbinizdir; günde 2.000 galondan fazla kan pompalar ve 70 yıllık bir yaşam süresi boyunca 2,5 milyardan fazla atar. ( kalp.org )

38. Burnunuzu tutarken mırıldanmak imkansızdır (sadece deneyin!).

39. Deri vücudun en büyük organıdır.

40. Dünyanın çevresi 24.900 mildir. ( nasa.gov )

İlgili: Bir Erkeğe Sorulacak 250 Soru

41. Erişkin bir insanın tüm damarları, uç uca dizilmiş olsaydı, yaklaşık 100.000 mil uzunluğunda olurdu, yani dünyayı dört kez çevreleyebilirdi. ( fi.edu )

42. Son araştırmalara göre insan burnu en az bir trilyon farklı kokuyu ayırt edebiliyor. ( doğa.com )

43. Şimdiye kadarki en uzun tırnaklar toplamda 42 fitin üzerindeydi ve Mart 2022’de yeni rekor sahibi olarak tanınan Amerikalı Diana Armstrong’a aitti. Bir önceki rekor, toplamda 28 fitin üzerinde tırnaklarla Amerikalı Lee Redmond’a aitti. ( guinnessworldrecords.com )

44. “Uğursuz” kelimesinin kökeni, solak insanlara karşı tarihsel bir önyargıyı yansıtır. Şanssız veya kötü olduğu da görülen Latince “sol” kelimesinden gelir . ( merriam-webster.com )

45. Herhangi bir ABD eyalet adında bir “q” harfi yoktur, alfabede eksik olan tek harftir. “J” ve “Z”, New Jersey ve Arizona’da yalnızca bir kez temsil edilir.

46. ​​”Güçlü” kelimesi, İngilizce’deki tek sesli harfle en uzun kelimedir. ( guinnessworldrecords.com )

47. Beetle Bailey’nin yaratıcısı karikatürist Mort Walker, çizgi romanlarda ve çizgi filmlerde sıklıkla gördüğümüz şeylere isimler buldu: “briffit”, bir karakterin hızla kaçtığında oluşturduğu toz bulutudur; “puflar”, bir karakter baskı altındayken ter boncuklarıdır; ve “grawlix”, “#@*%” gibi lanetli kelimelerin yerine geçen sembollerdir. ( merriam-webster.com )

48. Yeni bir kelime yapmak için iki kelimenin bir araya getirilmesine (kahvaltı ve öğle yemeğinin brunch’a veya motor ve otelden motel gibi) portmanteau denir. Merak ediyorsanız, “portmanteau” kelimesinin kendisi bir portmanto değildir; düello taraflı bir valizi ifade eden bileşik bir kelimedir. ( merriam-webster.com )

49. Köpek, John Steinbeck’in ödevini yedi – kelimenin tam anlamıyla. Yazarın yavrusu, Of Mice and Men’in eski bir versiyonunu çiğnedi . “Oldukça kızdım ama zavallı adam eleştirel davranıyor olabilir” diye yazdı .

50. Kayıp eserler arasında bu hikaye daha da kötü olabilir: Ernest Hemingway’in ilk eşi Hadley, yazarın yazılarıyla dolu bir trende bir bavul bıraktı. Onu almak için geri döndüğünde, gitmişti. Hemingway A Hareketli Bir Ziyafet’te ” Bana her şeyin gittiğini söylediğinde Hadley dışında ölüm veya dayanılmaz ıstırap dışında kimsenin incindiğini hiç görmemiştim” diye yazmıştı .

İlgili: Cevapları Olan 101 Bilmece

51. Jane Austen’in Gurur ve Önyargı’nın orijinal adı İlk İzlenimler idi . ( jasna.org )

52. Mary Shelley, Frankenstein’ı 18 yaşındayken yazar Percy Shelley (sevgilisi) ve Lord Byron ile İsviçre’de kalırken bir hayalet hikayesi yarışması sırasında yazdı. ( penguinrandomhouse.com )

53. Alman çikolatalı keki Almanya’dan gelmiyor. Adını, 1852’de Baker’s için bir çeşit fırın çikolatası yaratan Sam German’dan almıştır. ( npr.org )

54. Hawaii pizzası , 1962’de Yunan göçmen Sam Panopoulos tarafından Ontario, Kanada’da yaratıldı. ( cbc.ca )

55. Ticari olarak yetiştirilen enginarların neredeyse tamamı (yüzde 99,9) Kaliforniya’dan geliyor. Özellikle bir kasaba olan Castroville, “Dünyanın Enginar Başkenti” olarak adlandırılır. ( california.com’u ziyaret edin )

56. Froot Loops mısır gevreğinin farklı renklerinin hepsi aynı tada sahiptir – ayrı tatlar değildirler. ( zaman.com )

57. Kit Kat’ın içinde ne var? Üretim sırasında hasar gören kırık Kit Kat’lar; öğütülür ve kakao ve şekerle birlikte içindeki gofretlerin arasına girer. Bu, hiçbir şeyin boşa gitmesine izin vermemenin bir yolu! ( bugün.com )

58. Sade kek adını, orijinal tarifin her biri bir pound tereyağı, un, şeker ve yumurta gerektirdiği için almıştır. Bu çok kolay ama uzun süre dayanması gerekiyordu.

59. Reçel ile jöle arasındaki fark, reçelin meyve püresiyle, jölenin ise meyve suyuyla yapılmasıdır. ( bonapetit.com )

60. Konserveler reçel gibidir ama daha çok bütün meyve ile yapılır. Marmelat, narenciye meyvelerinden yapılan reçellerdir.

61. Flamin’ Hot Cheetos, Frito-Lay’de bir hizmetli olan Richard Montanez tarafından geliştirildi. Bu fikir, bazı reddedilen Cheetos’ların üzerine biber tozu koyduktan sonra CEO’ya sundu. O artık başarılı bir yönetici ve motivasyon konuşmacısı ve hayatı hakkında bir film yapılıyor. ( cnbc.com )

62. Coca-Cola aslında konserve çorba satıyor . Bistrone, Japonya’da iki çeşidi bulunan, hareket halindeyken besleyici bir yemektir. ( worldofcoca-cola.com )

63. Şimdiye kadar yapılmış en büyük pizza 13.580 fit kareydi ve 2012’de İtalya’nın Roma kentinde yapıldı. Pizza glütensizdi ve bir Roma imparatorundan sonra “Ottavia” adını aldı. ( guinnessworldrecords.com )

64. Dünyanın en yüksek binası Dubai’deki Burg Khalifa’dır ve yüksekliği 2.700 fitin üzerindedir. ( gökdelenmerkezi.com )

65. ABD’deki en yüksek bina, dünya çapındaki listede altıncı sırada yer alan New York’taki One World Trade Center’dır. Bağımsızlık Bildirgesi tarihine bir selam olarak tam olarak 1.776 fitte duruyor.

66. New York’taki Empire State Binası, 1931’den 1971’e kadar dünyanın en yüksek binasıydı ve 100 kattan fazla olan ilk binaydı.

67. Popüler inanışın aksine, Çin Seddi’ni uzaydan, özellikle çıplak gözle görmek gerçekten çok zor. ( nasa.gov )

68. Ay’daki ilk ayak izleri orada bir milyon yıl kalacak. ( nasa.gov )

69. Venüs’te günler yıllardan daha uzundur. Yavaş eksen dönüşü nedeniyle, bir kez dönmesi 243 Dünya günü sürer; ancak güneşin etrafında dolanması sadece 225 Dünya günü sürer. ( nasa.gov )

70. İnsanlar gazdan yapıldıkları ve katı yüzeyleri olmadığı için Jüpiter, Satürn, Uranüs veya Neptün’e asla “inemezler”. ( natgeokids.com )

71. Ama Jüpiter’in buzla kaplı uydularından biri olan Europa’da buz pateni yapabilirsiniz. Bir Axel atlayışı sizi 22 fit havaya kaldırır! ( nasa.gov )

İlgili: Çocuklar İçin 101 Trivia Sorusu

72. Kırmızı giysili ve beyaz sakallı Noel Baba’nın modern yorumu, büyük ölçüde 1931’de başlayan tatil Coca-Cola reklamlarından kaynaklanmaktadır. ( coca-cola.com )

73. Kraliçe Victoria’nın kocası Prens Albert, memleketi Almanya’dan Britanya’ya Noel ağaçları getiren ilk kişi değildi—Kraliçe Charlotte bunu 1700’lerin sonlarında yaptı. Ancak, Victoria ve Albert, geleneği 1800’lerin ortalarında popüler hale getirmekle tanınırlar. ( kraliyet.uk )

74. İngiltere, Londra’daki Buckingham Sarayı’nda 78’i banyo olmak üzere 775 oda bulunuyor. ( kraliyet.uk )

75. Washington, DC’deki Beyaz Saray’da 35 banyo dahil 132 oda bulunuyor. ( beyaz ev.gov )

76. Beyaz Saray’ın dış cephesini boyamak için 570 galon gerekir. ( beyaz ev.gov )

77. Oyuncak ayı, Başkan Theodore Roosevelt’in adını almıştır. Bir av sırasında yakalanmış bir kara ayıyı vurmayı reddettikten sonra, bir pelüş hayvan üreticisi bir ayı yaratmaya ve ona başkanın adını vermeye karar verdi. ( nps.gov )

78. Lincoln Logs, 1920’lerde ünlü mimar Frank Lloyd Wright’ın oğlu John Lloyd Wright tarafından yaratıldı. Adlarını bir ahşap kulübede büyüyen Abraham Lincoln’den almıştır. ( nps.gov )

79. Play-Doh, mücadele eden şirketin başkanı toksik olmayan malzemenin çocuklar için iyi bir modelleme kili olduğunu fark edip onu yeniden markalamadan önce bir duvar kağıdı temizleyicisi olarak başladı. ( museofplay.org )

80. 1940’larda emekli bir öğretmen, çocuk felci nedeniyle hastaneye kaldırılan çocukları eğlendirmek için Candyland ile geldi. Renk sistemi okuma gerektirmediği için küçük çocuklar kolayca oynayabilir. ( toyhalloffame.org )

81. İnsanlar, İngiltere’deki Birinci Dünya Savaşı hava saldırıları sırasında halka açık bir şekilde dışarıda koşmaya hazırlanmak için gecelik yerine orijinal olarak “pijama” olarak yazılan pijama giymeye başladılar. ( bbc.co.uk )

82. Medieval Times akşam yemeği eğlencelerinde, insanlar orta çağda mutfak eşyaları kullanmadıkları için elinizle yersiniz. ( ortaçağzamanları.com )

83. Serbest çalışanlar başlangıçta serbest meslek sahibi, kılıç kullanan paralı askerlerden bahsediyordu: kelimenin tam anlamıyla “serbest mızrakçılar”. ( merriam-webster.com )

84. Silahsız olduğumuzu göstermek için el sıkışırız. ( bbc.co.uk )

85. Guinness Dünya Rekorları, artık bira şirketiyle bağlantılı olmasa da, 1950’lerde Guinness Bira Fabrikası’nın genel müdürü tarafından kuruldu. ( guinnessworldrecords.com ).

Rastgele Eğlenceli Gerçekler
86. Michelin yıldızları, dünyanın her yerindeki seçkin ve üst düzey restoranlar tarafından büyük bir gıptayla bakılıyor – ama aslında Michelin lastik şirketi tarafından veriliyorlar, aynı şirket, maskotu hatmi benzeri Michelin Man olan. Süslenmek istiyorsanız, orijinal Fransızca “mich-LEH” ile telaffuz edin. ( michelin.com )

87. Fransa’yı diğer ülkelerden daha fazla insan ziyaret ediyor (İspanya ikinci, ABD üçüncü). ( e-unwto.org )

88. MS 705’te kurulan Japonya’daki dünyanın en eski oteli Nisiyama Onsen Keiunkan’da kalabilirsiniz. ( guinnessworldrecord.com )

89. Kelimedeki en uzun yer adı 85 harfle “TaumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiWhenuakitanatahu”, Yeni Zelanda’dır. Yerliler ona sadece Taumata Tepesi diyor. ( yenizealand.com )

90. Araştırmacılar tarafından 2018’de bilimsel bir dergide bildirildiği üzere, şimdiye kadar kaydedilen en soğuk sıcaklık -144 Fahrenheit ile Antarktika’da meydana geldi .

91. Şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık, 10 Temmuz 1913’te 134 Fahrenheit derece ile Death Valley, California’daki Furnace Creek’te meydana geldi. ( public.wmo.int )

92. Japonya, dünyadaki herhangi bir ülke arasında en fazla depremi kaydeden ülkedir; ancak çoğu deprem aslında Endonezya’da meydana gelir. ( usgs.gov )

93. Her yıl dünya çapında 16 milyon gök gürültülü fırtına meydana gelir ve herhangi bir anda yaklaşık 2.000 gök gürültülü fırtına meydana gelir. ( nssl.noaa.gov )

94. İsveç’in 267.570 adası vardır ve dünyadaki en fazla adaya sahiptir.

95. Avustralya bir dizi pembe göl içerir, ancak en çarpıcı olanı Pepto Bismol renkli Hillier Gölü’dür. Renk, bazı alglerin sonucu olabilir. ( avustralya.com )

96. 29.000 fitin üzerindeki yüksekliğiyle Everest Dağı, Dünya’nın en yüksek noktasıdır, ancak Dünya’nın en derin noktası olan ve Pasifik Okyanusu’nda 36.000 fit derinliğinde (yaklaşık yedi mil) olan Mariana Çukuru ile kıyaslanamaz. .

97. Bu tam olarak “eğlenceli” bir gerçek değil, ancak Everest Dağı’nda 200’den fazla dağcı cesedi var çünkü onları aşağı indirmek çok zor. ( outonline.com )

98. Şimdiye kadar sadece iki kişi 2.350 millik Mississippi Nehri’nin tamamını yüzdü: 2002’de Sloven uzun mesafe yüzücü Martin Strel ve 2015’te Amerikan eski Deniz Kuvvetleri SEAL Chris Ring. Strel arka arkaya 68 gün yüzdü; Ring, 181 gün alarak haftada bir gün izin aldı. ( strel-swimming.com )

99. Disney World veya Disneyland’de ziyaretçilerin sevdiklerinin küllerini saçmasına izin verilmez. Görünüşe göre bu, özellikle Perili Köşk cazibe merkezi çevresinde bir sorun. ( wsj.com )

100. Pringles kutusunu tasarlayan adam, Fred Bauer, bir tanesine ya da en azından küllerinin bir kısmına gömüldü. ( npr.org )

101. En çok dünya rekoru sahibi için bir dünya rekoru var: 600’den fazla rekor kıran ve şu anda 200’den fazla rekora sahip olan Ashrita Furman. kafasında bir süt şişesini dengede tutan bir bisikletle kat edilen en büyük mesafe. ( guinnessworldrecords.com )

 

 

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle