Genç yaşta obezite, yaşlılıkta bu kansere yol açıyor – ARAŞTIRMA

İlginç

Küçük yaştan 40 yaşına kadar aşırı kilolu ve obez olmak 5 yıl sonra pankreas kanseri riskini 4 kat artırıyor.

Amerikan Onkoloji Derneği’nden uzmanlar, Atlanta’daki kanser araştırma konferansında yeni çalışmalarının sonuçlarını sundular.

İstatistiklere göre, pankreas kanseri Amerika Birleşik Devletleri’nde önde gelen onkolojik hastalıktır. 2019 yılında bu hastalıktan 46.000 kişinin öleceği tahmin edilmektedir.

Bilim adamları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki obezite salgınının bu istatistikleri artırdığına inanıyor.

Araştırma, 1 milyon Amerikalının verilerini analiz etti. Bütün bu insanlar 1982 yılına kadar sağlıklıydı. 2014 yılına kadar takip edildiler. Bu dönemde yaklaşık 9.000 kişi pankreas kanserinden ölmektedir.

Ağırlıkları ve vücut kitle indeksleri analiz edilir. Aşırı kilo ile pankreas kanseri arasında bir bağlantı olduğu ortaya çıktı. Bilim adamları, özellikle 50 yaşından önce vücut kitle indeksi normalden 14-15 kg daha fazla olan kişilerde, 55-59 yaşları arasında pankreas kanserine yakalanma riskinin %20 arttığını bildirmektedir. Bir kişi 60-69 yaşları arasında obez olmuşsa bu risk %14’tür.

Çalışmanın baş yazarı Eric Jacobs, pankreas kanserinin gelecekte Amerika Birleşik Devletleri’nde ve obezite oranlarının yüksek olduğu ülkelerde artacağını söyledi. Çünkü günümüz genç nesli obeziteden daha fazla muzdarip ve 55 yaşını geçtiklerinde pankreas kanserinden ölüm istatistikleri artacak.

Bilim adamı, “Kitlesel obezite çocukları ve gençleri ele geçirdi. Bununla mücadele etmek gerekiyor. İnsanların pankreas kanserinden ölmesini istemiyorsak, obezitenin zamanında önlenmesi gerekir” dedi.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle