Fas, Afrika’daki en büyük dördüncü kripto para birimine sahip

Finans

Ödeme platformu Triple’a göre, 0,9 milyon kişi veya Fas nüfusunun yüzde 2,5’i şu anda kripto para birimine sahip. Bu, Fas’ı bitcoin değişimi açısından Afrika’nın dördüncü ve dünyanın en büyük 24. ülkesi yapıyor.

2021’de Fas’ta kripto para birimi ticareti 6 milyon dolara ulaştı ve ülkeyi Nijerya, Güney Afrika ve Kenya’dan sonra kripto para birimi satışları açısından Afrika kıtasının dördüncü büyük ülkesi haline getirdi.

Fas’ın kripto para birimi varlıkları, koronavirüs pandemisinin neden olduğu ekonomik kriz nedeniyle 2020’de 2,18 milyon dolar rekor kırdı.

Fas’ta kripto para birimlerinin resmi olarak yasaklanmasına rağmen, ülkenin bitcoin alımları hızla artıyor ve LocalBitcoins ticaret platformunda tek kademeli ticaret Şubat 2021’de rekor seviyeye ulaştı. Faslılar sadece Şubat ayında yaklaşık 900.000 dolar değerinde bitcoin sattı.

Ülkenin döviz gözlemcisi olan Fas Para Otoritesi konuya şüpheyle yaklaştı ve 2017’de kripto para ticaretini yasakladı. Ancak Fas Merkez Bankası, Yönetim Kurulunun kripto para birimini kullanmanın ekonomik faydalarını tartıştığını duyurdu.

// AZERTAÇ

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle