Erkeklerde jinekomasti

Sağlık

Normalde her erkeğin vücudunda az miktarda kadın seks hormonu bulunur. Bu hormonlar erkeklik hormonlarından fazla ise jinekomasti erkeklerde meme bezlerinin büyümesi ile kendini gösterir. Şu anda erkeklerde meme bezleri kadınlarınkine benzer.

Sebepler:
Erkeklerde jinekomasti fizyolojik (normal) olabilir. Örneğin yeni doğan erkek bebeklerde doğumdan itibaren kadınlık hormonunun fazla miktarda geçmesi sonucu jinekomasti görülür. Ayrıca, ergenlik çağındaki erkeklerin 1/3’ünde meme bezleri büyümüş olabilir. Erkeklerde 50 yaşından sonra seks hormonlarının sayısı azalır.

Patolojik jinekomastinin nedenleri:
– Hormonal bozukluklar. Bunun nedeni tümörler, enflamatuar süreçler, bulaşıcı hastalıklar olabilir. Bu patolojide erkeklik hormonları azalır, kadınlık hormonları artar.
-Çeşitli maddelerle zehirlenme, örneğin zararlı mesleki alışkanlıklar, alkolizm
– Karaciğer sirozu
– kalp ve böbrek fonksiyon bozuklukları
-Herpes virüsü enfeksiyonu
– bağışıklık yetmezliği virüsü
– bazı ilaçlar almak
– Esrar, eroin ve etil alkol başta olmak üzere uyuşturucu kullanmak cinsel organları olumsuz etkiler.

Belirtiler:
Erkeklerde jinekomasti 1 veya 2 taraflı olabilir. Bu sırada meme bezleri 2-15 cm çapa kadar büyür. Göğüsler kadınlar gibi geniştir.
Memeden beyaz, berrak bir sıvı boşalır. Erkeklerde cinsel fonksiyonlar bozulur, erektil disfonksiyon oluşur. Spermdeki spermatozoa sayısı azalır.

Ağırlaşmalar:
En kötü komplikasyon kötü huylu tümörlerdir. Bu sırada meme bezinde bir yara oluşur ve meme bezinden kan boşalır. Mastitis-pürülan iltihap gelişebilir. Bu sırada şiddetli ağrı, şişlik, ciltte kızarıklık ve sıcaklıkta artış görülür.
Ne yapabilirsin:
Bu belirtiye sahipseniz mutlaka bir doktor-endokrinoloğa danışın.

Doktorun yapabilecekleri:
Şu anda doktor, durum normale dönene kadar erkek seks hormonları, anisterojen ilaçları reçete ediyor. Bir tümör oluşmuşsa, cerrahi tedavi gereklidir. Hasta 2 gün hastanede kaldıktan sonra evine taburcu edilir. Hasta evde 2-3 hafta özel dar fanila giyer.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle