EN İLGİNÇ 7 FOBİ

EN İLGİNÇ 7 FOBİ İlginç

Fobiler aslında oldukça normal şeylerdir. Hepimizin fobileri vardır. Fakat dünya genelinde öyle fobiler var ki her birini büyük bir şaşkınlıkla okuyacaksınız. İşte o fobiler ve tüm gerçek detayları…

Genuphobia (Diz Korkusu)

Genu kelimesi Latince bir kelimedir ve diz anlamına gelir. Genufobide korku duyulan olaylar değişiklik gösterir. Fakat bu korkunun temelinde diz korkusu yer alır. Dışa çıkık diz görmekten, çıplak diz görmekten korkmak bu fobiyi ortaya çıkarıyor. Diz çökmek de bu korkular arasında yer alıyor.

Linonophobia (İp Korkusu)

Linonofobi sanıyoruz ki en farklı korkulardan biridir. İp korkusu olarak da bilinen linonofobi, yumak yumak ip görmenin kişiyi huzursuz etmesi sonucunda ortaya çıkıyor. Birçok uzman, bu durumun korku filmlerinden kaynaklandığını dile getirse de bu fobinin net bir nedeni mevcut değildir.

Globophobia (Balon Korkusu)

Balon fobisi olarak bilinen bu fobi, balonun patlama olasılığına dair yaşanan korkuları simgeler. Birey, bir balon gördüğü zaman kendini tedirgin hisseder ve bu balona temas etmekten büyük bir korku hisseder. Bu fobiye sahip olan insanlar çoğu zaman kutlamalara katılmak istemiyor. Sebebi ise malum; patlama ihtimali olan balonlar.

Ergophobia (İşe Gitme Korkusu)

İşe gitme korkusu olarak bilinen Ergofobi, sabah erken saatte kalkıp işe gitmek istememekle alakalıdır. Bunun temel sebebi ise kötü bir şeylerin meydana geleceği korkusudur. Birçok insan bu fobiye sahip olduğu andan itibaren işine gitmemeye başlıyor. Zihinsel birçok uyarıcı bu fobiyi ne yazık ki tetikliyor.

Anthophobia (Çiçek Korkusu)

Antofobi, çiçek korkusunun bilimsel ismi olarak bilinir. Yunanca anthos (çiçek) kelimesinden gelen bu fobi, kişinin herhangi bir çiçeğin kökünden, yaprağı ya da sapından korkmasını ifade ediyor. Kişi, çiçeklere dokunamıyor. Fobinin temelinde ise çiçek kokusunun eskiden yaşanmış travmatik bir durumu hatırlatıyor olması gibi birçok faktör yer alıyor.

Xanthophobia (Sarı Renk Korkusu)

Bu fobi, adını Yunanca’da Xanthos (sarı) sözcüğünden alır. Sarı renkten korkan kişiler Ksantofobi fobisine sahiptir. Bu fobiye sahip kişiler sarı renk olan her şeyden korkuyor. Bunun yanı sıra sadece sarı rengi görünce değil aklında canlandırınca da bir anda panik yapabiliyor.

Arachibutyrophobia (Fıstık Ezmesinin Üst Damağa Yapışmasından Korkmak)

Arakibutirofobi, fındık ezmesinin üst damağa yapışmasından aşırı bir derecede korkmak manasına gelmektedir. Birçok uzman bu fobinin temel noktasında boğulma gibi durumların yattığını ifade etmektedir. Bazı zamanlar da film sahnesinden etkilenmek bu fobinin meydana gelmesine yol açabiliyor.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle