Ebeveynlerin dikkatine! Çocukların gelişimini yavaşlatan 8 şey!

Gelişim

Modern anne babalar, çocuklarının erken gelişimi için yarıştıkları bir dönemde, onların gelişimini olumsuz etkileyen araçları aktif olarak kullanıyorlar.

Aile ve çocuk psikoloğu Olga Kramarevich (Olga Kramarevich), ebeveynler için bir anlamda hayatı kolaylaştıran ancak aşırı kullanımı olan çocukların gelişimini yavaşlatan şeylerin kısa bir listesini sunuyor:

1 yıl sonra emzirme. Emme refleksi bebeklere ve çocuklara güvenlik ve rahatlık hissi verir. 1 yaşından sonra herhangi bir rahatsızlık anında emzirmeye başlayan çocuk, ileride tırnak yeme, kalem çiğneme gibi kötü alışkanlıklar geliştirebilir. Ayrıca emzikle sürekli olarak rahat olan bir bebek, gelişme motivasyonunu kaybeder. Ağızda emzik kullanılmasının konuşmanın gelişimi üzerinde olumsuz etkisi olduğuna şüphe yoktur.

Yarım yaştan sonra kumaş. Çocukların vücut fonksiyonlarını yönetmeye başlamak ve uygun tepkilerini teşvik etmek için endişe halinde olmaları gerekir. Bez bebeği sürekli kuru tuttuğu için yaşlandıkça rahatsız hissetmesini engeller ve bebek kısa sürede bezden çıkar ve normal tuvalet alışkanlıklarında gecikmeler olur. Bununla birlikte, her çocuk büyüdükçe, bazı istisnalar vardır; bu durumda, çocuğu bezden çıkarmaya zorlamak için ciddi bir strese girmeye gerek yoktur. Ebeveynlerin sabırlı olması gerekir.

Bükülmüş bebek kaşığı. Yulaf lapası, deterjan ve zamandan tasarruf etmek isteyen ebeveynler kesinlikle bükülmüş kaşık kullanabilirler. Ancak bu tür kaşıklar çocuğun motor becerilerinin ve mesafe duygusunun gelişmesini engeller.

Xodunok. Yeni doğan bir çocuk için faydalı olduğu düşünülen bu alet aslında düşme olasılığını ortadan kaldırarak normal gelişimini engellemektedir. Çocuk düşerek çevreye daha çabuk uyum sağlayacak, dizleri ve dirsekleri ile zemini hissedecektir.

Ses-müzik etkileşimli oyuncaklar. Farklı kelimeler söyleyen ve soruları cevaplayan elektronik cihazlar aslında çocuğun olay örgüsünü sınırlayacak ve kelimelerin anlamını anlamadan mekanik olarak tekrar etmesine neden olacaktır.

3 yaşından sonra 3 tekerlekli scooter. Ebeveynler, çocuğunun bir an önce scooter kullanmayı öğrenmesini istiyorsa, belli bir süre sonra lastik sayısını azaltmalıdır. Ebeveynler, bir çocuğun fiziksel gelişiminin entelektüel gelişimine bağlı olduğunu unutmamalıdır!

her yaşta televizyon Ebeveynler televizyonun tehlikelerinin çok iyi farkında olmalarına rağmen, televizyonu aktif olarak bir oyalama ve dikkat dağıtma aracı olarak kullanıyorlar. Televizyon tüm dezavantajlarının yanı sıra çocukların eğitim ve öğretiminde de sorunlara neden olmaktadır.

Sınırsız elektronik oyun. Bir çocuk zaman ve koşul kısıtlaması olmaksızın elektronik oyunlar oynarsa, bazı bağımlılıklar ortaya çıkabilir. Oyun bağımlısı çocuklarda farklı psikolojik sorunlar görülebilmektedir.

//milli.az

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle