Dış gebelik nedir?

Sağlık

Ektopik gebelik, döllenmiş bir yumurtanın rahmin dışında büyüdüğü zamandır.

Ancak dış gebelik belirtileri nelerdir?

Immunitet.az adet gecikmesi, mide bulantısı ve kusma gibi hamilelik belirtilerinin de bu dönemde görüldüğünü bildiriyor. Genellikle tüplerde yer alan fetüs büyümeye başlar ve bir süre sonra kanamaya neden olur. Bu durum çok önemlidir. Tedavi edilmezse iç kanama meydana gelebilir ve hasta ölebilir.

Kimler dış gebelik yaşayabilir?

Doğum kontrol hapı kullanan bir kadının hamile kalması durumunda, hap kullanmayan bir kadına göre dış gebelik yaşama olasılığı daha yüksektir. Dış gebelik hakkında konuşan Türk jinekolog Cahit Cenksoy, spiral kullanan ve sigara içen kadınların dış gebelik yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi:

“Gecikmiş adet görme dış gebelik belirtisi olabilir. Bu durumdan muzdarip kişiler sıklıkla karın ağrısı ve adet gecikmesi şikayetleri ile gelirler. Vakit kaybetmeden ultrason taraması ve gebelik hormonu testi yaptırmak gerekir. Dış gebelik artar. tekrar böyle bir gebelik yaşama riski vardır. Bu durum rahmin ölümüne veya düşük yapmasına neden olabilir.

Ancak dış gebelik nasıl önlenebilir?

Adet gecikmesi yaşayan her kadın mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdır. USM, gebelik kesesinin rahim içinde olduğundan emin olmalıdır. Böyle bir durumdan uzak durmak için vajinal enfeksiyonları azaltmak gerekir.

Ancak dış gebelikten yüzde 100 korunmak mümkün değildir.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle