Beynimizi tehdit eden 13 alışkanlık

Kişisel gelişim

Bu alışkanlıklardan bazılarına zaten aşina olabilirsiniz. Bazılarını ilk defa duyacaksınız. Beyninize zararlı olan bu nedenleri ortadan kaldırmanın en iyi yolunu bulacağınızı umuyoruz.

* İnsanlardan uzak durun
Michigan Üniversitesi’nin araştırmasına göre günde 10 dakika insanlarla konuşmak zihinsel yeteneklerinizin gelişimi için önemlidir. Tabii ki bu, dışarı çıktığınızda ilk gördüğünüz kişiyle konuşmanız gerektiği anlamına gelmiyor – arkadaşınız ve akrabanızla bağlantı kurmak beyin aktivitenizi canlandıracaktır.

* Aşırı şeker alımı
Araştırmalar, çok miktarda şeker yemenin beynin nöron üreten kısmı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu gösteriyor. Bu bölümün kişinin uzun süreli hafızasını ve öğrenme yeteneğini düzenlediğini unutmayın.

* Beyin gelişimi için çalışmayın
Bilim adamlarına göre beyin için en verimli dönem 16-25 yaş arasıdır. Bu dönemde üretkenlik yaşla birlikte artar ve azalır. Yine de düzenli beyin egzersizleri (okuma, bilmeceler) mucizevi bir şekilde beyin gücünü artırır.

* Kahvaltı yapmayın
Düzenli kahvaltı yapan çocuklar okulda, özellikle bilimsel çalışmalarda daha yetenekli ve aktiftir. Kahvaltı yapmamak kan şekerini düşürür ve bu da beyin fonksiyonlarını etkiler.

* Hızlı yemek yiyin
Çok fazla fast food yemek, beyin hücreleri arasındaki bağlantıyı zayıflatır. Ayrıca düzenli olarak fast food yemek depresyona neden olabilir.

* Dondurma yemek
Dondurma dahil bazı soğuk yiyecekler ani baş ağrılarına neden olur. Soğuk yiyeceklerin kan damarlarının incelmesine neden olduğuna inanılmaktadır. Vücut hipotermiyi önlemek için beyne sıcak kan gönderir. Bu da kan damarlarına bulaşarak baş ağrısına neden olur.

* Cep telefonu

Farelerde yapılan araştırmalar, cep telefonu kullanımının beyin kanserine neden olabileceğini göstermiştir. Ancak bu, telefonları çöpe atmanız gerektiği anlamına gelmez. Doktorlar telefonda konuşmak için kulaklık kullanmanızı tavsiye ediyor. Ayrıca geceleri uyurken telefonunuzu yastığınızın yanına koymayın.

* Battaniyeyi başımıza kadar çekmek
Uyurken başımızı battaniyeyle örtmek vücudumuza giden oksijen miktarını azaltır. Battaniyenin altında fazladan hava olmadığı için karbondioksitten zengin aynı havayı emeriz. Bu da beynimizin oksijenden yoksun kalmasına neden olur.

* Daha az su kullanımı
Bildiğiniz gibi insan vücudunun %70-80’i sudur. Su ayrıca gerekli maddeleri beyne iletir. Böylece beyin su eksikliği olmadığında daha verimli çalışır.

* Alkol içmek
Araştırmaya göre, alkol beyin hücreleri arasındaki bağlantıyı hızla yok ediyor. Neyse ki, alkolden uzak duran kişilerde beyin normal aktivitesine dönebilir.

* Sigara içmek
Araştırmalar sigaranın kansere neden olduğunu gösteriyor. Bu tür bir hasar, beynin zihinsel yeteneklerini de etkiler. Çünkü beynin bu kısmı düşünme işlevini yerine getirir.

* Eylemsizlik
Beynin gelişmesi için sistematik eyleme ihtiyacı vardır. Araştırmalara göre, fiziksel aktivite beyin için iyidir. Böylece uzun süreli hafızayı güçlendirir.

* Sürekli ve sıkı diyetler
Kilo vermek için yapılan bu diyetlerin beyninize ciddi şekilde zarar verebileceğini biliyor muydunuz? Bu nedenle, zorunlu açlığın ciddi sonuçları vardır. Bu nedenle doğru beslenme beyin için çok faydalıdır.

//QedimQala.com

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle