Barbar Erkekten Modern Erkeğe Geçiş Nasıl Oldu?

İlginç

Erkeğin tarih sahnesine çıktığı ilk zamanlarda elinde kılıç, fethetme arzusuyla dolu olan kalbi bugün ne durumda? İlk dönemlerde istediği kadını kas gücüyle çekip alan erkek bugün neden dokuz dereden su getirmek zorunda kalıyor. Yaşadığımız dönem itibariyle erkek eski barbarlığını büyük ölçüde kırmış bulunuyor. Kadına olan nazik tutumlarıyla olsun, düşünsel yapıdaki değişimleriyle olsun bunu açıkça ortaya koyuyor. At tepesinde koşturan erkeği artık günümüz de,   fabrika da, sanatsal gelişimde, üreten kesimde görüyoruz. Elindeki kılıcı çoktan bırakmış toplumsal hayattaki yerini bir hayli değiştirmiştir. Haliyle kadın – erkek ilişkilerinde de yepyeni bir dönem başlamıştır. Kur yapma, flört gibi kavramlarla tanışmıştır. Bu tür gelişmeler kadınlar lehine olmuştur.
 
Bir zamanlar güçlü olanın sahiplendiği kadın günümüzde istediğini seçme özgürlüğüne kavuşmuştur. 

Artık sosyal hayatta daha fazla yer bulmaya başlayan kadın gücünü artırmaktadır. Erkeklerin işi daha da zorlaşmaktadır. Dünya üzerinde meydana gelen feminist hareketlerle kadın global bir güce erişmektedir.  Bu gücünü de gayet akıllı kullanmaktadır. Erkeğin değişen sosyal konumuyla beraber kılık – kıyafetinde gelişim göstermiştir. Deri kıyafetin yerini kumaş almıştır. Savaşlardan uzak durmasıyla birlikte yaşam ömrü de uzamaya başlamıştır.
Günümüz erkeği bugününe kolay gelememiştir. Pek çok değişim yaşamıştır. Ama bunların üstesinden gelmeyi de başarabilmiştir. Elde ettiği bu tecrübeyle de birçok sorunu da şimdiden aşmaya hazırdır. Geleceğin erkeğini neler beklemektedir. Bu da zamana kalmış bir konudur.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle