Bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir unsur

Sağlık

Vücuttaki magnezyum eksikliği sonbahar soğuğunda kritik olabilir.

Bu, beslenme uzmanı PhD Rimma Moysenko tarafından Sputnik radyosuna verdiği bir röportajda belirtildi. Bu elementin insan vücudu için en önemli unsurlardan biri olduğunu, çünkü vücutta meydana gelen 300’den fazla kimyasal sürece hizmet ettiğini söyledi. Doktor, magnezyum seviyeleri düşük olduğunda, bağışıklık tepkisinden sorumlu olan tiroid bezinin “bozulmaya” başladığı ve bunun sonucunda kortizol ve adrenalin hormonlarının daha kötü üretimine neden olduğu konusunda uyardı.

Uzman ayrıca magnezyumun özellikle yaz sonrası önemli olduğunu vurguladı çünkü yüksek sıcaklıklarda terleme sonucu bu elementin çoğu vücuttan atılır ve insan bağışıklık tepkisi azalır.

Rimma Moysenko, magnezyum eksikliğinin aşırı kilo ve selülite yol açabileceğini de kaydetti. Ayrıca, düşük magnezyum seviyelerinin fırsatçı floranın daha aktif büyümesine ve yorgunluğa yol açtığını açıkladı. Beslenme uzmanı, fındık, çilek, kavun veya yeşil çay alarak magnezyum seviyesini artırmayı tavsiye etti.

Gastroenterolog Natalya Stukova, bir kişinin vücudunda yetersiz tuz belirtilerini anlattı. Ona göre diyette tuz eksikliği sağlık sorunlarına yol açabilir. Doktor, ürünün hücresel düzeyde metabolik süreçlerde yer aldığı için vücut için gerekli olduğunu kaydetti. Tuzdaki mineraller, sodyum elektrolit dengesini destekler. Doktor, “Vücuttaki tuz eksikliği belirtileri baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, mide bulantısı, kalp yetmezliği, kararsız hemodinami olabilir” dedi.

Makaleyi değerlendir
Bugunbildim.com
Yorum ekle